Co znamená 7 krát odolnější?
V lednu 2019 jsme pověřili nezávislou univerzitní laboratoř, aby provedla sérii testů pro porovnání našich pánví s pánvemi jiných výrobců. Chtěli jsme zjistit, o kolik jsou ve skutečnosti naše pánve odolnější oproti jiným pánvím na trhu. Níže naleznete podrobné vysvětlení toho, jak jsme dospěli k tvrzení “naše pánve jsou 7 krát odolnější než jiné nepřilnavé pánve”. V tomto textu přehledně uvádíme metodiku výběru vzorků, postup testování a výsledek.
Vzorky nádobí s nepřilnavým povrchem
Abychom vybrali nejvhodnější vzorky, identifikovali jsme největší hráče na (anglickém) trhu s nepřilnavým nádobím. Na základě zprávy o průzkumu trhu, kterou v roce 2017 vypracovala jedna z největších světových organizací pro výzkum trhu, byly zveřejněny nejsilnější značky na trhu s nádobím ve Velké Británii. Na první příčce se umístil Tefal (29,5% podíl na trhu), následovaný společnostmi Scoville, JML, Salter a Prestige. Kromě těchto velkých hráčů existuje i celá řada maloobchodních značek pod stejnojmenným názvem, například sortiment obchodních řetězců Tesco a Debenhams, které společně představovaly 50,5% podílu na trhu.
Bylo by velice nepraktické testovat každou pánev od každého výrobce. Zejména pak proto, že se sortiment neustále mění. Nicméně jsme záměrně vybrali široký vzorek pro naše testy ve snaze být co nejpřesnější.
Vybrali jsme celkem 35 různých pánví (včetně řady pánví, které jsou dražší než ty naše), abychom napodobili situaci, ve které se nachází typický spotřebitel při nákupu nové pánve. Domníváme se, že náš vzorek věrně reprezentoval současný trh jak v Anglii, tak ve většině zemí Evropy.
Co poškozuje nepřilnavý povrch nádobí?
Celková odolnost povrchu je u nepřilnavých pánví naprosto klíčová, protože míra poškození nepřilnavého povrchu přímo odpovídá nepřilnavým vlastnostem pánve. V průběhu svého životního cyklu se pánev dostává do přímého kontaktu s předměty jako jsou vařečky, obracečky apod., což může zhoršit nepřilnavé schopnosti pánve.
Tyto schopnosti může zhoršit také čištění nebo skladování pánve spolu s jiným nádobím, zvláště pak při jejich stohování (vkládání jednotlivých kusů nádobí do sebe).
Abychom prozkoumali odolnost povrchu vůči těmto vlivům a stanovili odolnost každé nepřilnavé pánve, použili pracovníci nezávislé laboratoře metodu “škrábání” (tj. vrypů ostrým hrotem).
Metoda zjištění odolnosti proti poškrábání
Metoda škrábání / vrypů je proces stanovení míry poškození povrchu ostrým předmětem, který se po povrchu pod tlakem pohybuje. Testováním povrchu tímto způsobem získáme informace o odolnosti materiálu proti poškrábání a otěru a také o tom, jak velká je odolnost povrchu předtím, než dojde k poškození nepřilnavé vrstvy.
Analýza digitálním mikroskopem
Nezávislá laboratoř použila pro tento test přístroj s názvem Teer Coatings ST200, který disponuje diamantovou špičkou (úhel 120 ° a poloměr 0,2 mm) jež rovnoměrně poškrábe testovaný povrch. Počáteční zatížení při zahájení testu bylo 1 N se stupňováním 40 N / min a rychlosti hrotu 5 mm / min. Výsledné škrábance byly analyzovány od bodu nepřetržité expozice kovu pomocí digitálního mikroskopu Inspex HD 1080p.
Výsledek testu
Analýza ukázala sílu potřebnou k “narušení povrchu” (měřená v Newtonech), která byla během testu zapotřebí k tomu, aby způsobila nepřerušený vryp do pánve “až na kov”. Čím vyšší síla je potřeba k dosažení expozice kovu, tím odolnější je pánev.
V tomto nezávislém laboratorním testu bylo třeba vynaložit nejméně 7 krát vyšší sílu (ve srovnání s konkurenčními vzorky), než došlo k trvalému poškození nepřilnavého povrchu pánve (odhalení kovu) Eaziglide Neverstick2. To znamená, že test ukázal, že povrch pánve Eaziglide je nejméně 7 krát odolnější (v extrémním případě až téměř 200 krát) než povrchy ostatních testovaných pánví.
Vyloučení odpovědnosti: Všechny informace v době zveřejnění odpovídají skutečnosti. Detailní výsledky testu jsou k nahlédnutí v sídle společnosti (výrobce).