Dotazy odšťavňovače
1. Základní rozdíl mezi odšťavňovači
Odšťavňovače jsou nabízeny v těchto kategoriích:
- ruční odšťavňovače – jsou vhodné k odšťavňování menšího množství surovin. Jejich konstrukce je obdobná jako u elektrických šnekových odšťavňovačů. Ruční odšťavňovač je vhodný jako doplnění k odstředivkám, které nezvládnou odšťavnit byliny a listovou zeleninu. Ruční odšťavňovače oceníte také jako lehký odšťavňovač na cestách.
- odstředivé odšťavňovače – odšťavňování probíhá pomocí vysoké rychlosti = odstředěním, tzn. že za okamžik získáte čerstvý juice. Výhodou odstředivých odšťavňovačů je velký plnící otvor a kontinuální způsob odšťavňování. Nevýhodou u odstředivých odšťavňovačů je nevhodnost zpracování listové zeleniny, bylin a bobulovin. Další nevýhodou odstředivých odšťavňovačů je příliš vysoká rychlost, která šťávu napění a zkrátí její trvanlivost (šťáva je určena k okamžité konzumaci) navíc při tomto způsobu odšťavnění dochází ke ztrátě vitamínů a enzymů ve šťávě. Výtěžnost u odstředivého odšťavňovače je nižší než u přístrojů šnekových a dvouhřídelových.
- šnekové odšťavňovače – jedná se o odšťavňovače se šroubovitou hřídelí, které získávají šťávu z rozmělněných surovin jejich vylisováním pomocí jednoho šneku. Tyto odšťavňovače mají dobrou výtěžnost u různorodých surovin a takto získaná šťáva obsahuje více vitamínů a minerálů a někdy taktéž (chtěné či nechtěné) vlákniny. Šťáva vydrží v lednici cca 2 dny.
- dvouhřídelové odšťavňovače – jedná se o odšťavňovače se dvěma hřídelemi, které získávají šťávu z rozmělněných surovin jejich vylisováním mezi dvěma „ozubenými” válečky (hřídelemi). Při tomto šetrném způsobu zpracování se vytváří minimální teplo, a proto vzácné enzymy a vitamíny jsou ve šťávě zachovány. Šťáva vydrží v lednici až 3 dny.
2. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými odšťavňovači (odstředivými x šnekovými x dvouhřídelovými)
V nabídce odšťavňovačů nabízíme odstředivé, šnekové a dvouhřídelové přístroje. Odstředivé odšťavňovače mají v rozmezí 6500 až 13000 otáček za minutu. Touto rychlostí dochází k zahřívání surovin (ke ztrátě vitamínů) a následné oxidaci, u těchto přístrojů se doporučuje šťávu ihned vypít.
U odstředivých odšťavňovačů je nevýhodou nízká výtěžnost, kdy odpad je ještě dosti vlhký a tedy přístroj nedostane ze suroviny maximum. Upozorňujeme, že na odstředivých odšťavňovačích není možné zpracovávat listovou zeleninu, bylinky, větší množství bobulovin apod.
Rozdíl mezi šnekovými a dvouhřídelovými odšťavňovači je následující:
- šnekové přístroje mají jeden šnek z tvrzeného plastu
- dvouhřídelové přístroje mají 2 hřídele z nerezu, dvouhřídelový způsob odšťavňování je považován za nejšetrnější.
Srovnání šnekových a dvouhřídelových odšťavňovačů
Na všech šnekových a dvouhřídelových odšťavňovačích můžete odšťavňovat max. 20-30 minut (např. u odstředivých odšťavňovačů se může odšťavňovat max. 10 minut), pak se musí udělat pauza, aby nedošlo k přehřátí přístroje. Za tuto dobu budete mít dostatek šťávy např. pro 4 člennou rodinu. Anebo budete mít plnou nádobu na šťávu anebo na odpad, pak doporučujeme přístroj vypnout. Jakmile motor zchládne, můžete pokračovat v odšťavňování.
Co se týká čištění, to je jednodušší u šnekových odšťavňovačů, protože ty mají jeden šnek z tvrzeného plastu. Nečistoty tedy z něj pod tekoucí vodou stečou. Dvouhřídelové odšťavňovače mají dvě hřídele z nerezu, které mají drážky. Vy tedy musíte pročistit jednu drážku vedle druhé. Čištění je tedy u dvouhřídelových odšťavňovačů náročnější.
Dvouhřídelový způsob odšťavňování je považován za nejšetrnější. Suroviny jsou mezi hřídelemi lisovány za studena, čímž nedochází k zahřívání šťávy a ničení vitamínů, minerálů a enzymu. Šťáva vydrží při zachování vitamínů až tři dny v lednici. U šnekových přístrojů vydrží šťáva v lednici dva dny.
Kdybychom měli hodnotit přístroje dle náročnosti odšťavňování, pak pro snadnější práci bychom doporučili šnekové odšťavňovače. Šnekové odšťavňovače se rozdělují na vertikální a horizontální. U horizontálních odšťavňovačů musíte používat pěchovadlo, pomocí kterého tlačíte suroviny na šnek, který si je jakoby odlamuje, „odkousává“. U vertikálních odšťavňovačů je odšťavňování snadnější, protože šnek je umístěn vertikálně a některé suroviny nemusíte tlačit pěchovadlem. Např. u vertikálních odšťavňovačů vyniká přístroj Kuvings B6000 velikostí plnícího otvoru, ale i snadností odšťavňování, kdy si šnek sám nabírá suroviny a téměř nemusíte používat pěchovadlo.
Pokud budeme porovnávat výtěžnost mezi šnekovými a dvouhřídelovými odšťavňovači, pak můžeme sdělit, že výtěžnost u obou typů přístrojů je srovnatelná. Při měření výtěžnosti je rozhodující kvalita a čerstvost surovin.
3. Problém při odšťavňování jablek
Většina šnekových/dvouhřídelových odšťavňovačů má problém se zpracováním jablek, neboť starší, moučnatá jablka po odšťavnění tvoří spíše pyré, než šťávu. Pro odšťavňování jablek doporučujeme používat čerstvá, tvrdá jablka, případně kombinovat jablka s mrkví nebo citrusy, aby byla šťáva tekutější.
Mezi další problémové suroviny patří zvadlá listová zelenina, ovadlá kořenová zelenina a přezrálé ovoce/zelenina.
4. Jaký odšťavňovač lze použít k odšťavňování travin?
Na odšťavňování travin lze použít jakýkoliv šnekový nebo dvouhřídelový přístroj kromě přístroje Champion.
5. Jaký materiál je použit na lisovací ústrojí u odšťavňovačů?
Na lisovací ústrojí odšťavňovačů se používá nerezová ocel (dvouhřídelové odšťavňovače) a nebo speciálně tvrzený a zdravotně nezávadný plast (šnekové odšťavňovače).
6. Který odšťavňovač vydrží každodenní použití.
Všechny námi prodávané odšťavňovače lze používat každodenně. Provoz odšťavňovačů je většinou omezen časovou délkou použití. Délka použití je různá. Obecně se pohybuje mezi 10-45 min. Poté se musí přístroj nechat vychladnout a následně se může opět přístroj používat. U některých přístrojů toto omezení není.
7. Lze díly z odšťavňovače mýt v myčce?
Pokud není v návodu na obsluhu uvedeno jinak, nedoporučujeme díly odšťavňovačů mýt v myčce.
8. Kdy po odeslání objednávky dané zboží obdržím?
Pokud je v kolonce skladové dostupnosti uvedena poznámka skladem, zboží obdržíte standardně do druhého dne od objednání. Toto však platí při objednávce učiněné do 11:00 hod. v pracovní dny.
9. Jak je zajištěn servis (všeobecně u všeho zboží)?
Na všechno námi prodávaného zboží je poskytován záruční i pozáruční servis v ČR. Seznam servisních středisek naleznete na stránce atranet.cz v sekci servisní střediska.
10. Jaký je rozdíl mezi Kuvings C9500 a Kuvings Exclusive C9500?
(platí i pro starší model Kuvings B6000 a Kuvings Exclusive B6000)
Rozdíl je pouze ve výbavě, jinak se jedná o totožný přístroj.
Součástí základní výbavy Kuvings C9500 je:
- Kuvings Whole Slow Juicer C9500
- síto na odšťavnění
- nádoba na šťávu
- nádoba na odpad
- čistící kartáč
- cedník
- návod v českém jazyce
- kuchařka v českém jazyce
Součástí základní výbavy Kuvings Exclusive C9500 je:
- Kuvings Whole Slow Juicer C9500
- síto na odšťavnění
- hrubé síto na smoothies
- homogenizační pouzdro na zmrzliny a mražené dezerty
- nádoba na šťávu
- nádoba na odpad
- čistící kartáč
- cedník
- návod v českém jazyce
- kuchařka v českém jazyce
11. Jaký je rozdíl mezi Kuvings C9500 a Omegou VRT352?
Rozdíl mezi Omegou VRT352 a přístrojem Kuvings je:
- ve velikosti plnícího odšťavňovače (u Kuvingsu je 7,5 cm a u Omegy VRT352 je 3,5-4 cm - ve tvaru "ledvinky")
- ve tvaru šneku (Kuvings má šnek spirálovitě nahoru nad horní okraj síta - pomocí šneku si přístroj sám nabírá suroviny a nemůže se stát, že by došlo k zastavení/zaseknutí šneku, u Omegy VRT352 je šnek spirálovitě nahoru, kdy horní okraj šneku je zarovnán s horním okrajem šneku, v případě, že dáte větší kus tvrdé suroviny, může dojít k zastavení šneku - u tohoto přístroje se musí tvrdé suroviny více krájet)
- v univerzálnosti (Kuvings dokáže odšťavnit bez problémů všechny suroviny - listovou zeleninu, tvrdé suroviny, bobuloviny, citrusy apod., u Omegy VRT352 je omezení na odšťavňování většího množství bobulovin a listové zeleniny
- u Kuvingsu lze rozšířit výbavu o hrubé síto - které je určené na výrobu koktejlů/smoothies a homogenizační pouzdro - pomocí kterého můžete vyrábět zmrzliny, přesnídávky, "korpusy" pod nepečené dezerty (raw moučníky) apod.
12. Jaký je rozdíl mezi Kuvings C9500 a Sanou EUJ-808?
Rozdíl mezi Sanou EUJ-808 a přístrojem Kuvings je:
- ve velikosti plnícího odšťavňovače (u Kuvingsu je 7,5 cm a u Sany 808 je 3,5-4 cm - ve tvaru "ledvinky")
- ve tvaru šneku (Kuvings má šnek spirálovitě nahoru nad horní okraj síta - pomocí šneku si přístroj sám nabírá suroviny a nemůže se stát, že by došlo k zastavení/zaseknutí šneku, u Sany 808 je šnek spirálovitý, kdy horní okraj šneku je zarovnán s horním okrajem šneku, v případě, že dáte větší kus tvrdé suroviny, může dojít k zastavení šneku - u tohoto přístroje se musí tvrdé suroviny více krájet)
- v univerzálnosti (Kuvings dokáže odšťavnit bez problémů všechny suroviny - listovou zeleninu, tvrdé suroviny, bobuloviny, citrusy apod., u Sany 808 je omezení na moučná jablka, větší množství kořenové zeleniny, samotnou listovou zeleninu a přezrálé suroviny
- u Kuvingsu lze rozšířit výbavu o hrubé síto - které je určené na výrobu koktejlů/smoothies a homogenizační pouzdro - pomocí kterého můžete vyrábět zmrzliny, přesnídávky, "korpusy" pod nepečené dezerty (raw moučníky) apod.
- hlučnost je u obou přístrojů srovnatelná, záleží i na surovinách, které budete zrovna odšťavňovat
- údržba bude jednodušší u přístroje Kuvings, protože součástí balení je speciální čistící kartáč, takový "klobouček" na který nasadíte síto a pouhým otáčením pod tekoucí vodou se Vám síto vyčistí. Sana 808 má kartáček ve tvaru "klasického kartáčku na zuby", takže čištění síta bude trvat o trochu déle
- u přístroje Sana 808 jsme bohužel ještě nevytestovali odšťavňování všech surovin. Tento model byl zařazen do nabídky před Vánoci a bohužel jsme jej ještě nevytestovali na problémové suroviny.
- u Kuvingsu jsme testovali všechny suroviny a poradil si naprosto se všemi, tedy jak s listovou zeleninou, tvrdými surovinami, bobulovinami apod.
- oříškové mléko dokážou vyrobit oba přístroje
- oříškové máslo dokáže vyrobit pouze Kuvings, který má ve výbavě Exclusive homogenizační pouzdro, kde výsledkem bude sypká směs
Co se týká údržby/čistění, to je určitě jednodušší u přístroje Kuvings, kde je součástí balení speciální čistící kartáč. Je to takový "klobouček" na který nasadíte síto a pouhým otáčením pod tekoucí vodou se Vám sítko pročistí, tak jak uvádíme výše.
13. Jaký je rozdíl mezi Sanou EUJ-707 a EUJ-606?
Rozdíl je ve:
výkonu motoru
ve výbavě
Sana Juicer EUJ-606 má výkon 200W. Součástí výbavy je univerzální síto na odšťavňování, homogenizační pouzdro, nástavce na výrobu těstovin a plastovou nádobu na šťávu a na odpad. Rozdíl je ještě ve tvaru násypky, což u tohoto modelu jevyšší, takže můžete např. nasypat více surovin najednou. Přístroj je vybaven regulací výpusti drti, čímž můžete ovlivnit výtěžnost a úchytem na přenos, pro snadnější manipulaci.
Sana Juicer EUJ-707 má výkon 150 W. Součástí výbavy je jemné síto (na tvrdé suroviny) a hrubé síto (na citrusy, bobuloviny), homogenizační pouzdro, nástavce na těstoviny, nerezovou nádobu na odpad a skleněnou nádobu na šťávu. Násypka zde není tak vysoká, jakou u modelu EUJ-606.
Tím že je ve výbavě více sít, můžete tím ovlivnit výtěžnost jednotlivých surovin. Tuto funkci plní u modelu EUJ-606 regulace výpusti drti. Další rozdíl je ještě v designu.
Dotazy mixéry
1. V čem spočívá dokonalé rozmixování potravin v mixéru?
Dokonalé rozmixování potraviny je závislé na těchto faktorech:
- teplotě suroviny
- střídání rychlostí při mixování
- tvar nádoby
- a na síle motoru
2. Proč je v Evropě Vitamix dražší než v USA?
Rozdíl v ceně je dán zejména dvěma faktory:
1) Součásti přístroje jsou jiné – kvůli vyššímu napětí v síti (USA 110-120V, Evropa 220-230V). Dále musí být vybaveny elektromagnetickými filtry (kvůli zamezení interference s jinými spotřebiči) a splňovat certifikaci a normy stanovené Evropskou legislativou.
Díky rozdílné distribuci v Evropě a rozdílům mezi jednotlivými zeměmi také rostou přepravní náklady a je dražší prodejní i poprodejní servis.
2) Ceny viditelné na internetových stránkách v USA jsou BEZ DPH! (daně z přidané hodnoty), která je v cenách internetových obchodů v EU již povinně zahrnuta. A navíc – ceny v USA neobsahují DOVOZNÍ CLO, které evropské ceny rovněž navyšuje.
Celkové zvýšení ceny tak díky výše uvedeným nezbytným skutečnostem vychází až na desítky procent.
Není tedy výhodnější pořídit si Vitamix v USA?
V žádném případě. Proč?
a) Na přístroje dovezené z USA NENÍ V EVROPĚ POSKYTOVÁNA ZÁRUKA.
b) Nelze je uvést do provozu bez velmi výkonného a spolehlivého transformátoru napětí. A jen tak mezi námi... cena samotného takového transformátoru (nejméně o výkonu 2.000 Wattů) převyšuje rozdíl mezi cenou v USA a v Evropě.
Zvýhodněnou cenu Vitamixu na atranet.cz lze získat v rámci věrnostního programu, cenově výhodných setů spotřebičů nebo využít zvýhodnění formou hodnotného dárku ZDARMA ke každé objednávce.
3. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými modely Vitamix
Nabízíme mixéry značky Vitamix: modely Ascent A3500, A2500, A2300, modely Pro 750. Mezi předchozí modely patří Pro 500 a modely TNC5200.
- Nejnovější modely řady Ascent A3500, A2500 a A2300 jsou první vysoce výkonné mixéry s vestavěným časovačem a revoluční bezdrátovou technologií (NFC). Zaujme vás také spojení nejmodernějšího designu s výkonem a precizností. Model A2300 nemá přednastavené programy, model A2500 má 3 přednastavené programy a model A3500 má kromě 5 přednastavených programů také dotykové ovládání. Na všechny inovace se můžete podrobněji podívat v popisech u přístrojů.
- Model mixéru Vitamix Pro 750, který má oproti předchozím modelům výkonnější motor, je tišší, má speciálně tvarovanou nádobu a má 5 přednastavených programů. Jednotlivé programy mají přednastavené rychlosti a délku mixování (1.smoothies, 2. mražené dezerty, 3. polévky, 4. pyré, 5. samočištění).
- Rozdíl mezi modelem TNC 5200 a Pro 500 je v tom, že model Pro 500 má navíc 3 přednastavené programy: na smoothies, na polévky, na mražené dezerty. Tyto programy mají přednastavené rychlosti a čas mixování. Vy tedy spustíte program a nemusíte si hlídat kdy přístroj vypnout, po skončení programu se sám vypne. Model Pro 500 má tedy 3 programy + 10 rychlostí. Model TNC 5200 má 10 rychlostí.
4. Lze díly z mixéru mýt v myčce?
Pokud není v návodu na obsluhu uvedeno jinak, nedoporučujeme mýt díly mixéru v myčce.
5. Kdy po odeslání objednávky dané zboží obdržím?
Pokud je v kolonce skladové dostupnosti uvedena poznámka skladem, zboží obdržíte standardně do druhého dne od objednání. Toto však platí při objednávce učiněné do 14:00 hod. v pracovní dny.
6. Jak je zajištěn servis (všeobecně u všeho zboží)?
Na všechno námi prodávaného zboží je poskytován záruční i pozáruční servis v ČR. Seznam servisních středisek naleznete na stránce atranet.cz v sekci servisní střediska. S jakýmkoliv dalším dotazem nás neváhejte kontaktovat.