Jaké živiny nejvíce prospívají našemu mozku?
Zdravá a vyvážená strava prospívá nejen našemu mozku, ale celkovému zdraví. Některé živiny jsou ale velice důležité, pokud se zaměříme na náš mozek. Jejich pozitivní účinky jsou spojovány se zlepšením kognitivních funkcí a zpožděním nástupu degenerativních onemocněních mysli, např. Alzheimerovy choroby a demence.
Spolu se stárnutím lidské populace, přichází také růst prevalence kognitivního úbytku a demence. Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá, že do roku 2050 budou existovat dvě miliardy lidí ve věku 60 let a více, z nichž bude podle odhadů 131 milionů lidí postiženo demencí, zatímco deprese se očekává jako druhá vedoucí příčina zdravotního postižení na celém světě do roku 2020. I z tohoto důvodu neustále probíhají četné výzkumy, které by pomohly odhalit různé způsoby, jak tomuto předejít nebo onemocnění alespoň co nejvíce oddálit.
Pokud si chcete udržet bystrou mysl, ujistěte se, že následující živiny nechybí ve vašem každodenním jídelníčku.
Stravování pro lepší paměť
Naše strava může výrazně ovlivnit pokles kognitivních funkcí a naopak, stejně tak hraje významnou roli při podpoře zdravých kognitivních funkcí. Nemusíte ale čekat na to, až budete starší, abyste podpořili svůj mozek a jeho funkce vhodně zvolenými potravinami. V každém věku můžete čerpat z výhod, jež tyto potraviny nabízejí. Můžete si zlepšit paměť, soustředěnost, schopnost rozhodovat se a řešit krizové situace.
Doporučené produkty
Omega-3 mastné kyseliny a DHA
DHA představuje nejvíce zastoupenou omega-3 mastnou kyselinu v našem mozku. Je velice důležitá pro vývoj a zdravou funkci mozku a zpomalování jeho stárnutí. Omega-3 mastné kyseliny nalezneme v tučných rybách jako je losos, makrela a tuňák, nebo ve vaječných žloutcích, vlašských ořeších a chia semínkách.
Kyselina listová a vitamíny skupiny B
Kyselina listová (vitamín B9) je velice důležitá pro mnoho funkcí, včetně opravy a údržby buněk, funkci mozku a vývoje DNA. Mnoho pestrobarevných potravin jako je papája, avokádo, listová zelenina a červená řepa, jsou zdrojem kyseliny listové.
Další vitamíny důležité pro kognitivní funkce jsou B6 a B12. Tyto vitamíny hrají důležitou roli při produkci neurotransmiterů, regulaci myelinových pochev a zdraví hippocampu a dalších mozkových struktur. Vitamín B6 můžeme nalézt v některých druzích masa, v obohaceném tofu, sladkých bramborách a běžných bramborách, banánech, avokádu a pistáciových oříšcích.
B12 je obsažen v živočišných výrobcích, obohacených cereáliích a obohaceném tofu.
Přírodní vitamín E
Vitamin E je silný antioxidant, který nás chrání před poškozením volnými radikály a vzniku zánětu. Je také spojen s místy v mozku, která se zabývají pamětí, zrakem a vývojem jazyka. Nedávná studie ukázala, že naše tělo upřednostňuje přírodní formu vitamínu E před umělou, proto je vždy lepší snažit se získat co nejvíce živin z potravin a nespoléhat se na potravinové doplňky. Ořechy a semínka jsou skvělým zdrojem vitamínu E, stejně tak je to zelenina včetně špenátu, dýně a panenský olivový olej.
Quercetin
Quercetin je antioxidant, který patří do skupiny rostlinných sloučenin zvaných flavonoidy.
Ty dodávají plodům jejich barvu a nám pomáhají předcházet vzniku zánětu v těle, jež je spojen s kognitivním poklesem. Quercetin můžeme nalézt např. v jablečné slupce, bobulovitém ovoci, paprikách a třešních.
Lutein a zeaxanthin
Lutein a zeaxanthin jsou dva karotenoidy s různými účinky na zdraví. Lutein je znám pro své účinky na zdraví očí, kůže a kardiovaskulární soustavy. Provedené výzkumy naznačují, že lutein v kombinaci s zeaxanthinem může pomoci zlepšit rychlost zpracování informací a paměť, a to v každém věku. Tyto dvě živiny se nacházejí ve vaječném žloutku, zelené listové zelenině (kale a špenát jsou nejlepšími zdroji) a žlutém ovoci.
Cholin a vitamin D
Cholin je mikroživina, která není až tak známá a přesto má značné účinky na lidské zdraví. Spojuje se převážně s dobrou funkcí mozku. Cholin nalezneme např. ve vejcích, růžičkové kapustě a salátu.
Pro výživu mozku jsou důležité i jiné živiny, můžeme jmenovat třeba polyfenoly nebo vitamín D.
Kognitivní funkce ovlivňují také další faktory, jako je např. míra stresu a délka spánku. Zdravá strava by tedy vždy měla jít ruku v ruce se zdravým životním stylem.
Podle probíhajících studií se zdá, že nejlepší strava je tzv. středomořská strava. Ta se vyznačuje zvýšeným příjmem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, nenasycených mastných kyselin a pravidelnou, ale mírnou, konzumací alkoholu (zejména červeného vína) během jídla. Tato strava hraje velkou roli při udržení pevného fyzického i psychického zdraví.
Na našem webu naleznete vše, co potřebujete k přípravě těch nejzdravějších jídel - od výrobníků ořechových másel a mlék NutraMilk, přes výkonné mixéry Vitamix, nepřilnavé nádobí Eaziglide, po šnekové odšťavňovače Kuvings. Pohodlně, rychle a kvalitně.