Může jídlo ovlivnit naši náladu? Možná více, než si myslíme
Je všeobecně známé, že naše nálada ovlivňuje také naše chutě k jídlu. Když jsme smutní, tíhneme k čokoládě, když jsme ve stresu, buď nejíme vůbec, nebo se přejídáme. Funguje to ale i naopak? Může strava ovlinit naši náladu?
Špatná nálada, sezónní deprese a únava
Vliv skladby jídelníčku na naše psychické zdraví nelze podceňovat. Ne nadarmo se totiž říká, že jeden mozek se nachází v hlavě a druhý ve střevech. Oba tyto systémy navzájem spolupracují skrze nervová propojení, která zprostředkovávají výměnu informací. Zjednodušeně se tedy dá říci, že pokud je v našem trávícím traktu něco v nepořádku, okamžitě se to projeví také na naší náladě.
Nevhodné potraviny mohou způsobovat podrážděnost, pocity úzkosti, zvýšenou únavu, poruchy soustředěnosti (např. u dětí), ale také velice závažná onemocnění, která přímo souvisí i s duševním stavem člověka.
Na jaké potraviny bychom si měli dát pozor?
V první řadě bychom měli co nejvíce omezit průmyslově vyráběné potraviny. Tyto potraviny obsahují velké množství cukrů, solí, chemických látek a barviv. Např. hojně používané sladidlo aspartam může být pro tělo skutečnou hrozbou. Mezi jeho potencionální vedlejší účinky se uvádí deprese a panické záchvaty.
Běžný cukr způsobuje v těle chemické reakce, které nepříznivě ovlivňují imunitní systém a potlačují růstový hormon. Nízká míra tohoto hormonu byla nalezena u lidí trpícími depresemi a schizofrenií.
Velkou hrozbu také představují geneticky modifikované potraviny (GMO) a potraviny, které byly ošetřeny herbicidy a pesticidy.
Lepek nalezneme nejčastěji v pšenici a potravinách, které se z pšenice vyrábějí (bílé pečivo, těstoviny, apod.). Jeho negativní vliv na duševní zdraví je nejčastěji spojován s výrazným zpomalením produkce hormonu serotoninu. Serotonin se nachází nejen v mozku, ale v nejvyšší míře právě ve střevech. Serotonin ovlivňuje naši náladu a emoce, zmírňuje úzkosti, ulevuje od bolestí a depresí.
Jaké potraviny naopak přispívají k dobré náladě?
Ve zkratce se dá říci, že všechny potraviny, které pocházejí z přírodních bio zdrojů, mají příznivý vliv na naše zdraví a také dobrou náladu. Jmenujme se některé z nich, které se na dobrém trávení, tedy dobré náladě, přímo podílejí:
Fermentované (kvašené) potraviny: Fermentace je jedním z nejpřirozenějších způsobů uchovávání potravin, která nám přináší mnoho benefitů. Domácí fermentované potraviny upravují naši střevní mikroflóru a pomáhají tak udržet pevné zdraví (rčení „Ve zdravém těle zdravý duch“ má své opodstatnění). Jen množství však nestačí. Proto, abyste načerpali co nejvíce druhů zdraví prospěšných bakterií je třeba jíst také různé pokrmy. Vyzkoušejte tedy nejen kvašenou zeleninu, ale také domácí řecký jogurt, čerstvý sýr nebo lahodné sirupy a jogurtové nápoje (např. ayran nebo lassí).
Kvalitní koření a bylinky
Koření, které používáme při vaření nám také pomohou zlepšit náladu. Např. sytě oranžovo-žluté barvivo kurkumin, které je hlavní součástí dobře známé kurkumy, má mnoho léčivých účinků. Mezi nimi je i vliv na zlepšení nálady a léčba deprese. Mezi bylinkami, které také používáme na vaření, můžeme zmínit například dobře známou bazalku. Bazalka navozuje dobrou náladu a má zklidňující účinky. Léčebné účinky rostlin si můžeme užít i ve formě skvělých domácích čajů.
Smoothies
Smoothies jsou skvělou variantou pro konzumaci spousty ovoce a zeleniny, jež k dobré náladě velice přispívá. Velice oblíbenou ingrediencí pro smoothies jsou banány a v létě také borůvky. Banány obsahují dopamin, přírodní chemickou látku, která zlepšuje náladu. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, z nichž například vitamín B6 pomáhá zklidnit nervový systém.
Banány obsahují také hořčík, který zklidňuje svaly po fyzické zátěži a celkově zmírňuje napětí.
Barvivo, které propůjčuje borůvkám nebo třeba ostružinám svoji krásně sytou tmavou barvu obsahuje stejně jako banán dopamin. Dopamin nejenže zlepší vaši náladu, ale také vám pomůže se zlepšením paměti a koordinace.