Petr Vyoral: Filtrační systém Berkey má 6× levnější provoz než konvice, přefiltrovat a vypít můžete i vodu z rybníka

V reakci na změnu klimatu i stále větší zamoření oceánů odpadky je zejména poslední dva roky vidět snaha omezit používání plastů, obzvlášť těch na jedno použití. Vede se debata o systému pro vratné PET lahve a stále více lidí se vrací k obyčejné „vodě z kohoutku“. Logicky tak stoupla poptávka po filtračních konvicích. Jsou ale opravdu tím nejlepším a nejekologičtějším řešením? Petr Vyoral ze společnosti Traminal si myslí, že nikoliv. Naopak doporučuje investovat do filtračního systému značky Berkey.

Lidé při výběru filtrace kohoutkové vody často volí levné filtrační konvice. Systém Berkey je o poznání dražší. Jak se liší?

Přestože je pořizovací cena řešení Berkey vyšší, samotná voda je výrazně levnější než z konvic. A srovnání ceny zdaleka nestačí. Nedokonalou filtraci kohoutkové vody konvicí stavíme proti purifikačnímu systému Berkey, který vyrobí pitnou vodu i z nekontrolovaných zdrojů. Klidně z místního rybníka. Konvice jen vylepší barvu, vůni a chuť a lze je použít jen na vodu z řadu. S Berkey odstraníte z vody téměř cokoli včetně bakterií a virů. Návratnost a dlouhodobá úspora u Berkey je až šokující. A ekologická zátěž? Množství odpadu z konvic,   případně z balené vody v PET lahvích je doslova šílené. Nemluvě o nákladech a uhlíkové stopě jejich logistiky, likvidace a tak dále.

Co provozní náklady značky Berkey? 

Když porovnám naše řešení s konvicemi, tak těch se  nejvíc prodá  s  cenou  do 400 Kč. Filtrační patrona na 1 měsíc nebo 100 až 150 l je průměrně za sto korun. Cena 1 l vody z konvice tedy běžně vychází minimálně na 1 Kč.  Model Big Berkey stojí 8990 Kč včetně elementů na 22 700 litrů. Litr vody z Berkey je tedy  za 0,39 Kč, což je o více než 60 % levnější než u konvic. Náhradní pár filtračních vložek Berkey pak stojí 3390 Kč, což snižuje cenu 1 l až na 0,15 Kč. 

Voda je pak více než 6× levnější než ta z konvice. Stejný objem vody, který Berkey dokonale vyčistí za necelých 9 tisíc, vyjde u konvic téměř na těžko uvěřitelných 23 tisíc! U čtyřčlenné rodiny se spotřebou 1,5 l vody na hlavu a den je investice do Berkey zpět do 4 let a jediný pár filtračních vložek vydrží přes 10 let. Konvice za tu dobu „vyrobí“ 227 neekologických filtračních patron. Pro úplnost, voda z Berkey je více než 20× levnější než voda z kancelářských barelů a více než 50× až 200× levnější než různé značky balené vody v 1,5l PET lahvích. A to nemluvím ani o kvalitě –  22 700 litrů v případě Berkey znamená  15 134 plastových lahví, které nemusíte vyrobit, přepravovat, likvidovat…

Berkey - vodní filtry

Co kvalita filtrované vody? Jaké látky dokáže filtr Berkey zachytit?

Kompletní velmi dlouhý výčet je na našem webu www.atranet.cz. Uvedu-li alespoň kategorie, Berkey odstraňuje viry, bakterie, cysty, parazity, těžké kovy, chemické látky, herbicidy, pesticidy, trihalometany, těkavé organické sloučeniny, organická rozpouštědla, ropné látky, detergenty,  kaly,  pachuť, zápach atd. A Berkey na rozdíl od konvic ve vodě zachová zdraví prospěšné minerály. Filtrační vložky také obsahují stříbro, jež brání množení bakterií, což bývá slabinou filtrů jiných systémů.

Jak systém funguje? Vyžaduje Berkey  ke svému fungování odbornou instalaci a elektřinu?

Použití filtrace Berkey nemůže být jednodušší. Objednáte, sestavíte, nalijete vodu do horní nádoby a pak už jen pijete. Žádný instalatér ani elektřina. Voda díky gravitaci sama protéká filtry do dolní nádržky, ze které ji vypouštíte praktickým kohoutem.
Jednoduchost použití není pro Berkey jen výhodou, ale doslova život zachraňujícím faktorem. Filtrace Berkey využívají také UNICEF, mírové sbory, Červený kříž a jiné humanitární organizace ve více než 140 zemích světa  v místech bez zásobování pitnou vodou či elektřinou nebo odříznutých po živelních pohromách. 

Systém  je tak účinný i proto, že voda poháněná pouze jemnou gravitací zůstává v kontaktu s filtračními elementy velmi dlouhou dobu, zatímco u filtrů instalovaných na tlakový přívod jsou to často jen zlomky vteřiny. Mikropóry filtračních svící jsou tak malé, že znečištění ani bakterie se přes ně nedokážou dostat. Pokud by mikropór Berkey měl rozměr kopacího míče (22 cm), pak molekula vody představuje pouhé zrnko písku, ale virus chřipky by měl výšku desetiletého dítěte! A bakterie Escherichia coli by měla rozměr dodávkového vozu a prvok trepka délku celého Václavského náměstí.

Petr Vyoral

Jaké filtrační nádoby konkrétně nabízíte?

Filtrace Berkey jsou z leštěného nerezu, takže jsou nejen velmi elegantní, inertní, ale také vysoce odolné. Díky kompaktním rozměrům a možnosti „složení“ jsou i mobilní, takže není problém si je vzít do karavanu, na chatu nebo prostě kamkoli. V nabídce jsou také outdoorové přenosné láhve s filtrační vložkou, které v případě nouze stačí naplnit prakticky jakoukoli vodou dostupnou v přírodě a nikdy vás nenechají žíznit.

Nabízíte i filtr pro sprchy. K čemu slouží?

Jen asi  polovinu  denní  dávky  chloru lidé  vypijí.  Padesát  procent  vstřebávají vdechováním chloru uvolněného z vody ve sprše či vaně a částečně i kůží. Snížit „konzumaci“ chloru na 50 % je fajn, ale na nulu ještě lepší. Kombinací systému Berkey pro filtraci vody k pití a filtru pro sprchu se k oné nule můžete dostat.

 

Kategorie blogu
Nahoru