Pickles: Fermentovaná zelenina, která obohatí váš jídelníček
Pickles je oblíbená pochoutka, která spojuje křupavou zeleninu s jedinečnými chutěmi vytvořenými fermentací. Tento tradiční způsob zpracování potravin má své kořeny v dávné historii a dodnes se těší velké oblibě díky svým zdravotním přínosům a rozmanitým chutím.
Historie pickles: Cesta z dávné minulosti
Fermentace zeleniny sahá tisíce let zpět. První zmínky o kvašené zelenině pocházejí z Mezopotámie a starověkého Egypta, kde se používala k uchování potravin během dlouhých období nedostatku. V Asii se pickles rozvinulo jako součást tradiční kuchyně, například v podobě korejského kimchi nebo japonských tsukemono. Evropané si fermentovanou zeleninu oblíbili jako prostředek k obohacení jídelníčku během zimních měsíců.
Dnes je pickles nepostradatelnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Můžete jej najít jako přílohu k masu, sýru, nebo dokonce v moderních receptech, jako jsou hamburgery či veganské misky. Popularita pickles stále roste díky jeho snadné přípravě a všestrannému využití.
Zdravotní přínosy pickles
Pickles je nejen chutnou, ale i zdravou pochoutkou. Jeho fermentace přináší několik významných výhod:
- Díky obsahu probiotik zlepšuje střevní mikroflóru a podporuje trávení.
- Fermentace zvyšuje obsah vitamínů, zejména vitamínu C, který je nepostradatelný pro posílení imunitního systému.
- Obsah kyseliny mléčné může pomoci snížit zánětlivé procesy v těle.
- Pickles je díky nízkému kalorickému obsahu ideální volbou pro zdravé stravování.
Proces výroby pickles
Pickles vzniká procesem fermentace, kdy přírodní bakterie (například laktobacily) přeměňují cukry obsažené v zelenině na kyselinu mléčnou. Tento proces nejen že prodlužuje trvanlivost potravin, ale zároveň vytváří jejich charakteristickou kyselou chuť. Základem je použití soli, která podporuje růst prospěšných mikroorganismů a zároveň brání množení škodlivých bakterií.
Druhy pickles
Pickles může mít mnoho podob v závislosti na regionálních zvyklostech a preferencích. Mezi nejběžnější druhy patří:
- Klasické okurky: Typické pro západní kuchyni, marinované v octovém nálevu.
- Zeleninové směsi: Kombinace různých druhů zeleniny, jako jsou mrkev, květák, ředkev nebo paprika.
- Exotické varianty: Například indické achar s výrazným kořením nebo japonské tsukemono naložené v rýžových otrubách.
Recept na domácí pickles
Domácí příprava pickles díky fermentoru Kuvings nemůže být snazší. Fermentor Kuvings, navržený pro přípravu kvašené zeleniny, sýrů, jogurtů, ovocného vína či sirupů, usnadňuje a zrychluje proces výroby pickles. Fermentor navíc zajišťuje optimální podmínky pro fermentaci, takže se můžete spolehnout na konzistentní a kvalitní výsledky s minimem úsilí.
Zde jsou potřebné ingredience...
Zeleninový základ:
- 2 střední okurky (nakrájené na kolečka nebo tyčinky)
- 2 mrkve (nakrájené na tenké tyčinky nebo kolečka)
- 1/2 hlávky květáku (rozdělená na menší růžičky)
- 1 střední červená paprika (nakrájená na proužky)
- 1/2 cibule (nakrájená na plátky)
Nálev:
- 1 l vody
- 2 lžíce soli (nejlépe mořské nebo himalájské)
- 1 lžíce cukru (volitelně, pro jemnější chuť)
- 2 stroužky česneku (rozmáčknuté)
- 1 lžička semínek hořčice
- 1 lžička celého pepře
- 1 bobkový list
- Pár snítek čerstvého kopru (volitelné)
Postup:
Připravte si nálev. Smíchejte vodu, sůl a cukr, dokud se vše nerozpustí. Přidejte koření (hořčičná semínka, pepř, bobkový list) a česnek. Nálev můžete lehce zahřát, aby se chutě spojily, ale před použitím ve fermentoru ho nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
Zeleninu důkladně omyjte a nakrájejte na požadované tvary (kolečka, tyčinky nebo růžičky). Snažte se, aby všechny kusy měly podobnou velikost pro rovnoměrnou fermentaci.
Nakrájenou zeleninu rovnoměrně naskládejte do nádoby fermentoru. Přidejte snítky kopru (volitelné) pro extra aroma. Zalijte zeleninu připraveným nálevem tak, aby byla zcela ponořená. Pokud je potřeba, použijte stlačovací disk, aby se zabránilo kontaktu se vzduchem.
Ručně nastavte fermentor na teplotu 22–24 °C a fermentační dobu na 48 hodin pro jemné pickles. Pokud preferujete výraznější chuť, prodlužte fermentaci na 72 hodin.
Po ukončení fermentace přemístěte pickles do sterilizovaných sklenic a skladujte v lednici. Chutě se během skladování ještě více prohloubí.
Pickles jako zdravá a chutná volba
Pickles je více než jen kvašená zelenina. Je to způsob, jak obohatit jídelníček o zdravou a chutnou alternativu, která spojuje tradici s moderním životním stylem. Pokud jste pickles ještě neochutnali, stojí za to objevit tuto jednoduchou, ale výjimečnou pochoutku.