Využití zdravého světla

Sluneční světlo je bez pochyby to nejpřirozenější.

V domácnosti

V kuchyni špatně vidíte na krájení, vaření a pečení? Nevidíte na četbu s drobným písmem? Nebo při pohledu do zrcadla nedokážete zřetelně rozeznat všechny detaily na obličeji? Je vám to povědomé? Tak je pravděpodobné, že nemáte v domácnosti dostatečné světlo ani osvětlení, které dokáže dost ovlivnit naši činnost i náladu.

Je jasné, že v každé místnosti je potřeba síly osvětlení jiná. Jinak silné světlo potřebujeme při práci v kuchyni, kde potřebujeme jasně vidět na věci, které právě děláme, než v ložnici, ve které nás má mírné světlo pozvolna připravovat na spánek.

Zdravé světlo

Napadlo by vás, že špatně osvětlená místnost může mít negativní vliv na vaše děti? Na jejich soustředění, učení, paměť i kreativitu? Důkazem mohou být vědecká studia. Ukázala, že ve třídách s dostatečným osvětlením se po roce zvýšila rychlost v matematických testech až o 20% a ve čtení dokonce o 26%. 
Nehledě na to, že celková soustředěnost se zlepšila o 8,7%. Pozorovat zlepšení můžete i vy sami po pořízení takového zdravého světla.

Dostatek světla ovšem nepotřebují jen děti, ale také rostliny a zvířata. Rostliny by nedokázaly bez světla vytvořit tolik potřebný kyslík přeměnou ze světla, vody a oxidu uhličitého. Což je ale pro život na zemi podstatné. U zvířat je to jako u člověka. Jejich organismus pracuje na základě slunečního světla. Díky světlu mohou naši mazlíčci dostat potřebnou dávku energie.

Pro zdraví a vitalitu

Pro zdraví a vitalitu

Nedostatek světla může u člověka vést k oslabení organismu. Dále se projevuje poruchami spánku, narušením biorytmu a dalšími problémy. Pro člověka je sluneční světlo přirozené, během evoluce se na něm vyvinul. 
A i když se lidé postupně přesunuli z práce venku do vnitřních prostor, je potřeba alespoň sluneční svit nahradit kvalitním umělým osvětlením. Pak se bude cítit dobře po duševní i tělesné stránce. Je dobré vědět , že s přibývajícím věkem potřeba světla roste.

Také určitou roli hraje roční období.

Dostatek světla nám dopřává léto, takže náš organismus tolik problémů nemá. Ale v období podzimu a zimy je světla mnohem méně a u některých lidí je to znát. Mezi nejznámější poruchy patří sezónní deprese nebo afektivní porucha zvaná SAD. Ale i toto období lze přečkat bez výrazných obtíží díky ranní fototerapii, což zjistil letitý výzkum a praxe. Tato terapie je srovnatelná s antidepresivy. 

Ke zdravějšímu životu jednoznačně patří kvalitní a dostatečný spánek. Je tedy nezbytné se na to zaměřit v pozdějším věku, kdy oční aparát propouští méně světla. Tím dokáže život seniorům zlepšit intenzivnější pobyt na světle s výrazným podílem modré složky, které nabízí i naše modré světlo. Nebudou tolik unavení, v noci budou lépe spát, protože se přes den zabaví a přirozeně unaví zvýšenou aktivitou.

V práci a při studiu

Určitě budete souhlasit, že bez soustředění by to ani v práci ani ve škole nešlo. A na to má dostatek světla právě také velký vliv. Naše světla jsou pro to vhodnou volbou. Podílí se na zvýšení bdělosti, koncentrace, výkonnosti při práci, nálady a omezí možnost nehod, chyb či pracovní neschopnosti.

To vše díky vyváženému poměru všech barev, které dodávají světlu chladný a příjemný tón s aktivující modrou složkou. Toto modré světlo povzbuzuje nervovou složku, která udržuje člověka bdělým.

Světla

Pro zaměstnavatele je podstatné, aby byli zaměstnanci vysoce výkonní. K tomu ale samozřejmě potřebují také vhodné podmínky. Zdravé světlo dokáže nabudit potřebnou koncentraci a podpořit pracovní výkonnost. 
Lidé potřebují kvalitní světlo s vysokým indexem barev při práci i studiu a to jak ve dne, tak v noci. To platí pro ruční práce, kdy je potřeba dobře a ostře vidět třeba na šití, pletení, práci s drobnými věcmi jako jsou například šperky... 

Kategorie blogu
Nahoru