Využívejte naplno přínosy odšťavňování k boji s různými nemocemi
Dáváte si za předsevzetí konzumovat více zeleniny? Potom je investice do vysoce kvalitního odšťavňovače jedním z nejlepších kroků, které můžete udělat pro své zdraví. Syrová šťáva je ekvivalentem pro “elixír zdraví”. Je plná mikronutrientů, jež chybí opravdu mnoha lidem. Tento nedostatek je příčinou mnoha onemocnění.
Stále více lidí dnes umírá na chronické nemoci než ze všech ostatních příčin. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každoročně umírá 36 milionů lidí vlivem degenerativních chorob a 100 milionů lidí se dostává do chudoby pouze kvůli nákladům na zdravotní péči.
V okamžiku, kdy vypijete čerstvou syrovou šťávu, je to jako kdybyste do těla dostali intravenózní infuzi vitamínů, minerálů a enzymů, protože jdou “přímo do vašeho těla”, aniž by bylo potřeba je složitě dobývat ze stravy v procesu trávení. Vzhledem k tomu, že je odšťavňování v podstatě “udržování” živých živin, není divu, že má tak velké přínosy pro zdraví.
Co když je odpověď na prevenci a odvrácení nemoci tak jednoduchá jako odšťavňování? Společně se podíváme na experiment, který nám pomůže odpovědět na tuto otázku.
Super odšťavňování po dobu 28 dní odstranilo cukrovku a chronickou bolest
Expert na odšťavňování Jason Vale přijal do experimentu osm lidí. Všichni z nich trpěli 22 různými chronickými nemocemi. Po dobu 28 dní cvičili a drželi zdravotní dietu, která je založena pouze na pití čerstvých šťáv, aby prozkoumal možný přínos šťávy pro odvrácení chronických onemocnění a v průběhu točil své zkušenosti.
Celý dokument Jasona Vale se jmenuje “Super juice me” a zaznamenává 28 denní experiment. Zdravotní zlepšení, která můžeme na pozorovaných osobách zaznamenat, jsou vážně ohromující. Více informací na www.superjuiceme.com.
Každý z účastníků cítil velký příval energie a úbytek váhy. Většina z nich také zaznamenala drastické snížení symptomů jejich nemoci - stejně tak se snížil i počet léků, které byli nuceni užívat. Jeden muž snížil svůj denní příjem 52 tablet na předpis na pouhé dvě pilulky denně. Jiný muž zcela vyřešil svůj problém s cukrovkou.
Jedna z žen, která dlouhé roky trpěla chronickou bolestí, se této bolesti zcela zbavila. Další lidé, kteří trpěli astmatem, kolitidou nebo třeba spánkovou apnoe, výrazně snížili nepříjemné symptomy.
Nebyla to ale snadná cesta. Během celého procesu si účastnící prošli detoxikačními reakcemi, dále také přechodným zesílením symptomů, ke kterému dochází při léčbě. Z těla se totiž odplavují toxiny, které jej zatěžovaly celé roky. Všechny tyto reakce ale byly spíše krátkodobého charakteru. Všichni účastníci se zanedlouho cítili mnohem lépe - podle jejich popisů to bylo nejlépe za několika posledních let.
Odšťavňování přináší do našeho života mnoho výhod
Zmíněný dokument nám ukazuje extrémní příklad využití výhod odšťavňování. Toho se samozřejmě nemusíme držet a odšťavňování můžeme začlenit do našeho života v míře, která vyhovuje našemu životnímu stylu.
Odšťavňování může použít jako příležitostnou detoxikaci organismu nebo jako zdravý začátek dne. Existuje mnoho důvodů, proč zeleninové šťávy začlenit do vašeho jídelníčku. Zmiňme tedy alespoň ty nejdůležitější:
- Odšťavňování vám výrazně pomůže absorbovat živiny obsažené v zelenině. To je velice důležité, protože většina lidí má velice špatné trávení z důvodu konzumace příliš mnoho nevhodného jídla po dlouhou dobu. Z toho důvodu už nejsme schopni absorbovat všechny živiny, které se nacházejí v syrové zelenině. Odšťavňování celý proces ulehčuje, protože živiny jsou už připravené k jejich absorpci, a díky tomu neztratíte žádné cenné látky.
- Odšťavňování umožňuje konzumaci velkého množství zeleniny. Prakticky každý doktor vám řekne, že optimální dávka různé zeleniny a ovoce na den je 6 - 8 porcí. Málokomu se ale podaří tuto kvantitu splnit. Díky odšťavňování můžete však dosáhnout velice snadno vašeho denního cíle.
- Do vašeho jídelníčku můžete dostat více druhů zeleniny a ovoce. Mnoho lidí jí denně tu samou zeleninu, což porušuje zásadu pravidelného střídání jídel a vede ke vzniku alergií na určité potraviny. Odšťavňování rozšiřuje množství rozdílných fytochemikálii, které při konzumaci zeleniny získáte. Každý druh zeleniny má totiž jedinečné vlastnosti a účinky na lidské zdraví. Odšťavňování vám také ulehčí konzumaci druhů zeleniny, které si běžně nevychutnáte v syrovém stavu.
- Zlepšování imunitního systému a odolnosti proti nemocem. Syrová šťáva přeplňuje váš imunitní systém koncentrovanými fytochemikáliemi a “živou energií”, která může revitalizovat vaše tělo. Čerstvé šťávy také pomáhají do vašeho těla dostat zdraví prospěšné bakterie a zároveň pomáhají v boji proti bakteriím patogenním, jejichž usídlení ve střevech vede ke vzniku nemocí.
- Zvyšování energie. Když je krev zaplavena živinami a PH vašeho těla je v optimální hladině, budete cítit mnoho energie. Vzhledem k tomu, že jsou syrové šťávy velice rychle absorbovány a využity vaším tělem, ucítíte po jejich konzumaci skutečný příval energie!
- Syrová šťáva podporuje váš mozek. V další vědecké studii bylo zjištěno, že pacienti, kteří konzumovali čerstvé šťávy alespoň 3x týdně, měli o 76% nižší pravděpodobnost Alzheimerovy choroby, než tomu bylo u pacientů, kteří čerstvou šťávu konzumovali méně než 1x týdně.
- Syrová šťáva ze zeleniny a ovoce poskytuje strukturovanou vodu. Zeleninová šťáva je jedním z nejčistších zdrojů vody a ve skutečnosti se kvalifikuje jako strukturovaná voda (živá voda), která se liší od normální vody. Voda ze zeleniny je nejkvalitnější vodou, kterou můžete vypít!
Doporučené produkty
A co bílkoviny a tuky?
Pokud se zamyslíte nad tím, co vše obsahuje bílkoviny, možná vám jako první věc vytane na mysl šťavnatý steak. Pravdou ale je, že také zelenina a další rostliny obsahují značné množství bílkovin. Například brokolice obsahuje zhruba 4 až 5 gramů bílkovin na jeden šálek. Špenát obsahuje 5 až 6 gramů a kapusta, řeřicha, kokosový ořech a kukuřičná zelenina obsahují zrovna tak úctyhodné množství bílkovin.
To znamená, že v syrové šťávě, kterou pijete po celý den, můžete zkonzumovat okolo 20 až 30 gramů čisté bílkoviny. Pokud tedy plánujete krátkodobou kúru s čerstvými šťávami, dostanete do sebe také nezanedbatelné množství bílkovin.
Pokud se chystáte na větší fyzickou zátěž, je dobré vaši šťávu podpořit také jinými potravinami, které obsahují vysoké procento bílkovin, například syrovátka.
Dobré je také zvážit přidání zdravých přírodních tuků. Výborným zdrojem těchto tuků může být avokádo, kokosový olej, extra panenský olivový olej, a stejně tak semínka (chia, lněné, konopí, atd.).
Je důležité uvědomit si, že čerstvá šťáva není jen nápoj - je to tekutá výživa. Jak dostat do těla velké množství bílkovin ze zeleniny? Přece odšťavňováním! Doporučujeme zařadit čerstvou šťávu na váš každodenní jídelníček. Pokud nestíháte denně, konzumace po dobu 3 - 7 dnů v měsíci slouží také jako značná opora vašeho zdraví.
Proč si myslíme, že 28 denní odšťavňovací kúra opravdu funguje
Ohledně zdraví prospěšných účinků čerstvých šťáv na naše tělo není pochyb. U osob, které se tohoto experimentu zúčastnily, bylo zaznamenáno rapidní zlepšení. Jednu věc však v tomto programu nezmínili, a to je dosavadní strava všech účastníků. Ačkoliv se zdravotní problémy jednotlivých osob lišily, jejich způsob stravování měl shodné znaky - v každodenním režimu převládala tzv. západní strava.
Konzumace čistých čerstvých šťáv tedy byla velice důležitá, ale pravděpodobně ještě více důležitějším faktorem bylo to, že tito lidé ze svého jídelníčku zcela vyškrtli průmyslově zpracované potraviny. Pokud se nevyhnete jejich konzumaci, nemůžete očekávat stejné zlepšení, jakého dosáhli účastníci experimentu.
Typy odšťavňovačů
Klasické odšťavňovače lze zařadit do třech základních kategorií:
Odstředivé odšťavňovače: Odstředivé odšťavňovače oddělují šťávu od vlákna procesem odstředivé síly. Jedná se o nejběžnější a nejlevnější přístroje. Nevýhodou však je, že jsou hlučné, vytvářejí vyšší teplotu, jsou náročnější k čištění a typicky méně účinné při oddělení šťávy od buničiny.
Dvouhřídelové odšťavňovače: Patří mezi nejrobustnější odšťavňovače, jsou ale také velice výkonné. Odšťavňování provádí pomocí pomalého lisování mezi dvěma hřídelemi.
Šnekové odšťavňovače: Šnekové odšťavňovače jsou v dnešní době nejvíce využívané. Hlavním důvodem je jejich vysoká funkčnost, praktičnost a jedinečné schopnosti. Odšťavňování probíhá pomocí lisovacího šneku, jež suroviny natlačí na síto. Výsledkem je kvalitní hutná šťáva.
Současnou špičkou v této kategorii je odšťavňovač Kuvings. Odšťavňovač Kuvings získal ocenění již v roce 2017: Kuchyňská inovace roku 2017.
Studie ukazuje, že odšťavňování zeleniny je přínosnější, než její mixování
Zeleninové a ovocné šťávy lidé často také připravují pomocí mixéru. K plodům se zpravidla přidá voda nebo jiná tekutina a po mixování vznikne hustý nápoj, kterému říkáme smoothie. Pokud jste milovníky smoothies, pamatujte si, že smoothie není to samé jako čerstvá šťáva. Jedním z hlavních negativ takto připraveného nápoje je to, že se kvůli oxidaci pro mixování připravíte o spoustu cenných látek. Při odšťavňování navíc dokážete do těla dostat velké množství zeleniny, protože nemusíte trávit vlákninu, která činí smoothie hutnějším a méně chutným. Vláknina má své nepřekonatelné zdraví prospěšné vlastnosti, pokud se však bavíme o získání co nejvíce živin ze zeleniny, je tento fakt téměř zanedbatelný. Látky, které můžeme získat prostřednictvím odšťavňování jsou mnohem důležitější.
Následující srovnání mezi rozmixovanou a odšťavněnou zeleninou je poučnou informací o tom, proč může být problematika vlákniny v tomto kontextu bezvýznamná.
“100 gramů kapusty (kale) obsahuje více něž 100% vašeho doporučené denní dávky (DDD) vitamínu A, vitamínu C a vitamínu K a více než 10 procent vašeho DDD vitamínů B1, B2, B6, vápníku, železa, hořčíku a manganu. Navzdory hustému a suchému vzhledu se však skládá z pouze 1,7% vlákniny, což znamená, že poskytuje méně než 6% vašeho DDD vlákniny.”
To znamená, že pokud si zakládáte svůj jídelníček na vysokém příjmu vlákniny, v případě pití smoothies budete muset doplnit vlákninu z jiných zdrojů. Další nevýhodou mixování je to, že během mixování dochází k zahřívání tekutiny, která tím ztrácí mnoho cenných mikroživin. Během jedné laboratorní analýzy bylo zjištěno, že zelenina, která byla po dobu 60 sekund vystavena procesu mixování, ztratila 23 - 63% vitamínu C, vápníku a draslíku. Záplavu vitamínů, minerálů, enzymů a fytonutrientů, které vaše tělo získá z čerstvé lisované šťávy, nelze ničím nahradit.
Nemějte obavy ze zeleniny!
Vaše čerstvé šťávy by se ideálně měly skládat především ze zelené zeleniny, přidat lze také malé množství ovoce, takže obsah cukru (fruktózy) bude minimální. Pro zlepšení chuti šťávy můžete přidat kiwi, jablko nebo hrst bobulí. Největší složkou by ale vždy měla být čerstvá organická zelenina - špenát, celer, salát, atp. Zeleninová šťáva má bohužel nevalnou pověst kvůli své pronikavé barvě a pověrám o nepříjemné chuti. Pravda však je, že zeleninová šťáva má vynikající chuť a pomocí ovoce je možné ji dokonale vyladit dle svých potřeb.
Pokud jste nováčky na poli odšťavňování, je dobré začít zlehka - například okurkou a řapíkatým celerem. Odtud můžete směle pokračovat přidáváním zeleniny typu špenát, různé druhy salátu, spolu s přidáním petržele a koriandru. Kapusta, listy pampelišky nebo hořčice mohou být pro někoho příliš hořké, přidávejte tedy do celého nápoje pouze několik lístků.
Některé z nejhodnotnějších druhů zeleniny mohou vynikat svojí typickou chutí, na kterou nemusíte být ze začátku zvyklí. I zde platí, že z počátku je lepší přidávat malé množství, dokud si vaše chuťové buňky na čerstvou chuť nezvyknou.
Výběr organické zeleniny, která neobsahuje GMO může být problematický nebo finančně náročnější. Nejlepší variantou je využívat místní osvědčené farmáře nebo si zeleninu pěstovat sami. Vždy však mějte na paměti, že se musíte zcela vyvarovat používání syntetických hnojiv, pesticidů a herbicidů. Skvělým trikem, jak umocnit skvělou chuť vašich šťáv je přidání následujících surovin:
- Limetky a citróny: Na každý litr šťávy můžete přidat polovinu limetky nebo citrónu. Pokud používáte organické ovoce, můžete dokonce odšťavnit i slupku. Limetky jsou oblíbené pro jejich snížení hořkosti nápoje.
- Brusinky a goji: Jste-li milovníky těchto bobulí, neváhejte je do svého nápoje přidat. Dbejte však na to, abyste nepřesáhli množství jedné malé hrstky.
- Čerstvý zázvor: pokud máte rádi jeho chuť, je zázvor tím pravým, co dodá vaší šťávě pořádný říz. Množství by nemělo přesáhnout 4 g na den.
- Jablko a mrkev: Jablko a mrkev nápoj skvěle ochutí. Množství doporučujeme střídmé kvůli obsahu cukru.
Příprava a uchovávání čerstvých šťáv
V případě, že konzumujete organické ovoce, můžete si ušetřit práci a odšťavnit plody i se slupkou, stačí je důkladně omýt. Výjimkou je pouze řepa, u které se slupka musí odstranit. Jestliže si budete vyrábět šťávu z neekologických plodů, je třeba je vždycky oloupat, abyste nekonzumovali chemické látky, kterými byly plody ošetřeny. To platí zvláště v případě zeleniny a ovoce, které byla voskované. Vosk v sobě totiž tyto chemikálie dokáže udržet. Někdy může být obtížné zjistit, zda jsou plody povoskované, protože se vosk nanáší ve velmi tenké vrstvě.
- Lilek, okurky a rajčata jsou téměř vždy voskované
- Cukety, dýně a melouny jsou voskované, ale ne vždy
- Mrkev není nikdy voskovaná