ZAMYŠLENÍ na téma raw food – živé stravy
-
Jak vlastně strava ovlivňuje naše zdraví? Může nám pomoci pouhá změna způsobu stravování?
-
Proč zrovna živá strava, čerstvé šťávy a mixované koktejly (smoothies) z ovoce a zeleniny?
-
Jak dlouho tedy například trvá příprava raw pokrmů nebo koktejlů či čerstvě vylisované šťávy?
-
Poskytuje výhradně či převážně rostlinná strava dostatek nutričních látek?
-
Je něco dalšího, v čem je rostlinná a nezpracovaná či raw strava pro nás prospěšná?
-
Jak zařídit, aby nám taková strava chutnala? Je možné vytvořit z ní skutečně chutné pokrmy?
-
Jak má zdravý jídelníček vypadat a na co se můžeme těšit z přístrojů, o kterých byla řeč.
- Co dodat?
Jak vlastně strava ovlivňuje naše zdraví? Může nám pomoci pouhá změna způsobu stravování?"
Skeptici namítnou, že strava sama o sobě nestačí. Ano souhlasím... ke zdraví je potřeba vzít v úvahu nejméně další 2 aspekty jako je pohyb a psychická pohoda. Avšak strava a příjem kvalitních tekutin jsou primární. Bez nich a bez energie, kterou dodávají, je pochopitelně i pohyb jen těžko představitelný a o psychice hladového či naopak špatným jídlem přiotráveného člověka také není možné se zdravým rozumem hovořit.
Analogicky si můžeme představit silné auto – s výkonným motorem (tedy vypracovanými svaly) a vyladěnou elektronikou všech systémů (tedy psychikou). Pokud do něj nenalejete žádné palivo, nepohne se ani o centimetr nebo se špatným palivem prostě pojede pomalu, s poruchami a hustým kouřem vycházejícím z výfuku a nakonec předčasně selže. Přesně jako lidské tělo. A je smutné, že o svá auta se často staráme lépe než o sebe sama…
Proč zrovna živá strava, čerstvé šťávy a mixované koktejly (smoothies) z ovoce a zeleniny?
Základním rozdílem je využitelnost živin a ostatních nutričně významných látek, vitamínů, minerálů, enzymů a tak dále. Všichni ze školy víme, že rostlinná strava obsahuje množství pro člověka nestravitelné vlákniny. A to dobré, co v ní je, je ve skutečnosti ukryto v rostlinných pletivech - buňkách ovoce a zeleniny. Do jisté míry lze tento kýžený a zdravý prospěšný obsah získat běžnou konzumací a žvýkáním, ale testy a výzkumy ukazují, že využitelnost a vstřebatelnost živin z ovoce a zeleniny, kterou namísto prostého rozkousání odšťavníme nebo rozmixujeme, je o desítky procent vyšší. Zatímco běžně zkonzumovanou rostlinnou stravu trávíme podle druhu 3 až 5 hodin a v průměru z ní získáme pouze cca 17% živin, „rozbitím“ buněčných struktur v kvalitním odšťavňovači nebo výkonném mixéru – tedy zkapalněním této potravy zkrátíme domu asimilace na 10 až 15 minut a využijeme v průměru 65% toho, co nám živá strava nabízí.
Co je tedy vlastně živá strava?
Vrátím se k analogii s kvalitním palivem. Živá strava je totiž nad rozdíl od mrtvé stravy – rozumějte rafinované, zpracované vařením nebo jinak chemicky upravené stravy - nositelem mnohonásobně vyššího počtu a obsahu kvalitních a zejména využitelných stavebních prvků a látek, které si náš organismus sám nedokáže vyrobit. Živá strava je něco, co vám přímo a prakticky beze ztrát přináší energii i živiny a pozitivně ovlivňuje všechny naše tělesné systémy. Lidé, kteří se převážně tímto způsobem stravují jsou na pohled mladší, cítí se velmi svěží, mají čistou vypnutou pleť, jsou psychicky více v pohodě a neznají zažívací potíže, civilizační choroby a jiná trápení, se kterými se dnešní doba slepě a marně snaží bojovat drahými a mnohdy neúčinnými medikamenty s řadou vedlejších účinků.
Jak ale na to? Co je k tomu potřeba? A je to složité?
Netuším proč to lidé dělají, ale ve skutečnosti si řadu věcí v životě jakoby naschvál komplikují a dělají složitějšími, než je třeba. Ve srovnání s klasickou kuchyní a přípravou vařeného jídla je vitariánská strava – tedy raw food či syrová strava doslova procházkou růžovým sadem. Nejenže příprava zabere nesrovnatelně kratší dobu a ušpiníte mnohem méně nádobí, ale také nepotřebujete celou řadu složitých spotřebičů, které se ve vitariánské kuchyni prostě nevyskytují, protože jídlo ve své podstatě vlastně ničí. Namísto sporáku, trouby a grilu mají příznivci raw stravy doma chytrou sušičku potravin, kvalitní odšťavňovač a zejména výkonný mixér. Čerstvé suroviny – tedy převážně ovoce a zeleninu dnes dostanete prakticky všude, vitariánských receptů je moře nejen na internetu, ale také přímo v kuchařkách, které dostanete zdarma s uvedenými přístroji.
Jak dlouho tedy například trvá příprava raw pokrmů nebo koktejlů či čerstvě vylisované šťávy?
Pokud si uvědomíme, jak dlouho trvá vaření nebo pečení, je raw stravování neskutečně rychlé! Sám si jako vytížený a aktivní člověk nemohu dovolit strávit přípravou pokrmů a nápojů mnoho času. Naopak tím, že potraviny používáte čerstvé a nezpracované (tedy nevařené) je prostě jen vytáhnete z lednice nebo spíže či rovnou z tašky po nákupu a vytvoříte z nich během chvíle naprosté lahůdky. Jak jsem uvedl výše, je to pochopitelně mnohem snazší a efektivnější za pomoci kvalitních přístrojů, které jsou v kuchyni příznivců živé stravy nezbytností. Je to jako by vám nejednou přibyly další 2 ruce. A všechny recepty jsou pak otázkou několika málo minut. Zejména živé koktejly – známé také pod anglickým názvem smoothies jsou prakticky všechny po vložení do kvalitního a rychlého mixéru (Vitamix) hotové do jedné jediné minuty.
Zní to jednoduše… Není však takové stravování nákladné?
Opět je až s podivem, proč vlastně tolik lidí neopodstatněně věří něčemu jen proto, že to třeba slyšeli nebo četli, aniž by si s tužkou nebo kalkulačkou v ruce velmi snadno spočítali, že opak je pravdou. Které potraviny jsou nejdražší? Stačí srovnat cenovky. Které běžné ovoce a zelenina stojí za kilogram tolik co třeba maso a sýry? Jablka, banány, pomeranče a v sezóně mnoho a mnoho dalších druhů ovoce a zeleniny běžně kdekoli koupíme do 30 Kč za kilogram, kdežto běžné maso stojí od 100 do 200 Kč za kg a sýry a ostatní mléčné výrobky dokonce běžně od 130 Kč výše v přepočtu za kilogram. Ceny ovoce a zeleniny jsou mnohdy dokonce pod kilogramovými cenami pečiva, těstovin o ostatních zdánlivě levných potravin. A neobstojí ani argument rozdílnosti zkonzumovaného množství. Můžete sice z kilogramu masa či mléčného produktu v ceně řekněme 150,- Kč za kilo sníst třeba jen porci 200g a „utratit“ tak jen pětinu – tedy 30,- Kč, ale za stejné peníze (tedy nikoli dražší) máte celý kilogram ovoce nebo zeleniny apod. A ruku na srdce – kdy jste naposled spořádali kilo jablek na posezení? Matematika je jednoduchá a čísla neošidíme.
Doporučené produkty
Poskytuje výhradně či převážně rostlinná strava dostatek nutričních látek?
Dnes díky pečlivým výzkumům víme, že všechny nutričně důležité a stavební látky jsou v rostlinné stravě – tedy ovoci, zelenině, semínkách, ořeších a zejména zelených potravinách obsaženy v hojnosti. A na rozdíl od masa a zpracovaných potravin jsou tyto potraviny živé, bez konzervantů a jiných aditiv. A podotýkám, že zde nehovoříme o pro člověka nestravitelné celulóze, ale o bílkovinách a tucích (resp. nenasycených mastných kyselinách), kterých je zejména v listové zelenině a pak také v semenech, jádrech a třeba naklíčených obilovinách a jiných plodech více, než si představujeme. A dnešní věda už také úspěšně prokázala neplatnost dříve nepodložených domněnek, že živočišné bílkoviny jsou kvalitnější než rostlinné. Zatímco bílkovinu z hovězího masa musí vaše tělo pracně „rozbít a přeskládat“ aminokyseliny pro vlastní využití (protože kráva si je poskládala pro sebe), z primárního zdroje – tj. rostlinné stravy získáte „stavební materiál“ mnohem snadněji. Proč byste museli nejprve něco zbourat, když chcete stavět? Jednodušší je stavět „na zelené louce“.
Je něco dalšího, v čem je rostlinná a nezpracovaná či raw strava pro nás prospěšná?
Samozřejmě. O výhodách takto přirozeného jídelníčku by se dalo s úspěchem psát na tisíce stran a povídat celé dny, ale pro účely tohoto článku ve zkratce uveďme jen další 2 významná pozitiva:
Převážně vitariánská, tedy syrová či živá strava je z velké části zásadotvorná – tj. nevytváří v těle kyselé prostředí, které je základním předpokladem pro vznik drtivé většiny zdravotních problémů plynoucích z překyselení - civilizačních chorob a urychleného opotřebení a stárnutí organismu.
Strava s vysokým podílem ovoce, plodů a zejména také listové zeleniny (připomínám, že syrové… vařeným špenátem to nedoženete…) dokáže také skvěle detoxikovat naše tělo. Tedy zbavovat ho jednak nepříznivých látek přijatých z okolí, ať už ze samotné stravy, znečištěného ovzduší, vody nebo zplodin metabolismu a stresu našeho vlastního organismu. Taková strava organismus nejen vyživuje ale také výrazně čistí.
Jak zařídit, aby nám taková strava chutnala? Je možné vytvořit z ní skutečně chutné pokrmy?
Mám 4 dobré zprávy – a opět se jen stačí trochu zamyslet.
První
My lidé přirozeně inklinujeme zejména k sladké chuti ovoce a řady jiných čistě přírodních plodů, rostlin a surovin a samotný potravinářský průmysl toho s úspěchem ale bohužel poněkud zvráceným způsobem využívá. Na každém druhém obalu najdete lákavé obrázky a nápisy – „jahodová chuť“, „vůně čerstvého ovoce“ nebo „chutná jako hrášek“ a podobně.
Problém je ale právě v tom „jako…“ Potravinářský průmysl dnes téměř ze 100% využívá výhradně umělé, chemicky vytvořené příchutě a ochucovadla, která mají s přírodou a čerstvostí pramálo společného. Nemluvě o tom, že skutečnou chuť čerstvého ovoce a zeleniny či oříšků, semínek a jiných čerstvých surovin prostě umělé přísady nenahradí. A pochopitelně nejde jen o chuť… chemie versus přirozená strava. Takže tou první dobou zprávou je, že u přírodních, čerstvých a živých potravin chuť nemusíte hledat – ona už tam je a zaručeně váš příjemně překvapí a potěší.
Druhá dobrá zpráva
Chuť je podobně jako řada jiných věcí návyková a jak všichni víme, s návykem se dá pracovat. Tělo je inteligentní, má dostatečně silný pud sebezáchovy a jakmile si vytvoříte pozitivní návyk, jen tak vás nepustí zpět k horšímu. Je to dokonce snadnější, než v případě jiných návyků a předsevzetí, od kterých člověk mnohem rychleji časem upustí. Jakmile si totiž své tělo navyknete na živou, chutnou a zdravou stravu, nebude se mu chtít vracet se k chemii, umělým barvivům, aditivům, konzervantům, přepálenému tuku, mrtvé hmotě z bílé mouky a jiným „lahůdkám“, které nás dlouhodobě ničí. Při pravidelné konzumaci zdravé a zejména syrové stravy zjistíte, že případný pouhou neovládnutou chutí vyprovokovaný výlet zpět k nezřízené žranici z masa, vařených příloh a neodolatelných moučníků třeba někde na oslavě vás natolik vyřídí, že si to příště pořádně rozmyslíte ;-) Po čase stráveném na zdravé stravě se úplně sama ukáže prázdnota, náročnost a ta pravá tvář „běžné stravy“.
Třetí
Nepíši zde proto, abych komukoli něco nutil nebo bral. Metodou cukru nebo biče to ani není možné. Hovořím zde o vědomé náhradě starého novým. Mrtvého živým. Přidání něčeho navíc ke stávající stravě a životnímu stylu, co má potenciál vás posunout správným směrem. Při vytváření čehokoli nového není díky naší často slabé vůli příliš účinné jen něco si sebrat nebo vynechat. Vytvoří to jen prázdnotu, která touží být naplněna, a to je velmi nepříjemné. Je mnohem lepší to staré špatné něčím nahradit nebo přidat něco navíc, co to původní přirozeně vytěsní. Nesebrat tělu chuť jako dítěti hračku, aby ječelo a vzpíralo se, ale zaujmou pozornost něčím jiným a v tomto případě lepším. Dát mu na výběr. A pak to skutečně funguje snadno a s úsměvem.
A co ta čtvrtá dobrá zpráva?
Jak se říká to nejlepší na konec – pokud si vaše tělo na příjem kvalitní čerstvé a živé stravy zvykne, bude ji doslova vyžadovat. Po ránu budete prahnout po čerstvé šťávě nebo alespoň čisté vodě s citronem, během dne si užijete saláty nebo smoothies bez známky plnosti, jakou známe z běžných svačin či hlavních jídel a doslova se budete těšit na cokoli živého, co budete moci sníst. Raw pokrmů je mnoho a stačí si jen vybrat. Když se vaše chuť po relativně krátkém čase zbaví otupělosti z „éček“ v potravinách a jednotvárnosti vařených jídel, budete až šokováni, jak „chemicky“ chutná celá řada běžných potravin a nápojů, u kterých jste to dříve nevnímali. Je to skutečně až magický pocit, co to s vámi dělá a jak se cítíte. Když tohle zažijete, sami a zcela vědomě a dobrovolně nebudete chtít zpět.
Jak má zdravý jídelníček vypadat a na co se můžeme těšit z přístrojů, o kterých byla řeč.
Doporučené produkty
Základní rozdělení jídelníčku:
Snažím se být poslem dobrých zpráv, takže přidám další. Namísto diety a podobného trápení vám dám dobrou radu – vyvarujte se hladovění a zejména se snažte vyhnout takzvanému „vlčímu hladu“, kdy po dlouhé pauze bez jídla do sebe bezhlavě nacpete cokoli je v dosahu. Stačí mít v dosahu něco zdravého a tuto past snadno překonáte. Smoothies nebo šťávy lze namísto kávy brát i kamkoli s sebou, stejně jako zdravé sušené sladké či slané i pikantní svačinky namísto burgerů a hot-dogů. Je to vážně snadné. Zapomeňte na diety a strach z bezesných nocí s kručením v břiše :)
Najíte se, pochutnáte si, postupně dosáhnete ideální hmotnosti. ALE HLAVNĚ - začnete se mnohem lépe cítit. Zažijete příliv nové energie, zbavíte se nadměrné únavy a celkově vás vaše tělo odmění výrazně lepším fungování bez nutnosti návštěv lékařů, utrácení za medikamenty a podobné věci, které neléčí příčinu ale pouze překrývají příznaky. Základem je veškeré dostupné ovoce, zelenina a zejména velký podíl listové zeleniny, která je velmi podceňovaná a přitom velmi velmi důležitá. Dále pak rozumné množství oříšků, semen a některých obilovin, které lze namáčet a klíčit. K tomu stačí několik vhodných pomocníků v kuchyni a můžete od základů proměnit svůj život.
Co vše lze na přístrojích, o kterých se píše, vyrobit?
Na raw kuchyni je úžasné také to, že na rozdíl od klasické kuchyně, kde je potřeba se alespoň trochu naučit vařit a získat zkušenosti, se u zdravé a nejlépe živé syrové stravy prakticky nemůžete splést. Nic nespálíte, nepřevaříte nebo naopak nezůstane nedovařené. A zvládnou to v pohodě i muži! U většiny pokrmů prostě nevážíte, neměříte a už vůbec nepočítáte žádné kalorie a jiné složitosti. Prostě ze zdravých čerstvých potravin a surovin vyberete, na co máte chuť a rozmixujete to nebo odšťavníte. Jednoduché 3 kroky: Umyj - mixuj nebo odšťavni nebo nakrájej – a prostě konzumuj. A když zvládnete tohle, můžete pak vymýšlet a zdokonalovat se klidně dál ;-)
Nerychlejší mixér na trhu Vitamix, který díky svému výkonu a rychlosti zkapalní během vteřin téměř jakékoli čerstvé suroviny. Smoothies připravené v tomto mixéru dělají čest svému anglickému názvu a jsou skutečně sametově hladké. Navíc v něm lze připravit studené i teplé polévky, pomazánky, salsy nebo jakékoli jiné polotovary či hotové pokrmy.
Z odšťavňovačů mohu doporučit vertikální šnekový lis Kuvings, který jak už název napovídá oplývá velkým plnícím otvorem na celé jablko, takže odpadá zdlouhavé krájení a příprava surovin. Navíc ho s přídavným homogenizačním pouzdrem změníte na výrobník pyré, mražených dezertů a zmrzlin a podobných lahůdek.
Sušička potravin Yden, která má dokonce raw program a nepřekročí tedy teplotu, která je pro většinu nutrientů kritická. Sušit v ní můžete cokoli od ovoce, přes zeleninu, bylinky, houby, a dokonce i zmíněné pyré, pasty apod. pro výrobu vlastních sušenek, dezertíků a pochutin.
No a k této základní trojici pak lze po zpestření uvést třeba spiralizér, citrusovač nebo některé jiné menší pomocníky jako mandolíny, kráječe, odstředivky salátu apod…
Píši zde o něčem, co bych bez zaváhání označil restartem organismu. Generální opravou vašeho těla a vyladěním jeho systémů pro zvýšení výkonnosti za současného dosažení skvělé pohody. No nezní to úžasně? Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy i vitariánská strava jsou k tomu naprosto ideální a v dnešním moderním světě se těší až neuvěřitelně rostoucí oblibě. Není to náhodou, ale díky skutečnosti, že přináší výsledky, který vidíte i cítíte. Kdo to vyzkouší, zažije to na vlastní kůži a pochopí.