Zdraví a síla vlasů přímo z naší kuchyně - díl 1

Léto už je nenávratně pryč a zima jemně klepe na dveře. Počasí se střídá stejně rychle jako naše nálada. Jednou svítí slunce, jindy se nad námi zatáhnou mračna. A kdo tímhle vším také trpí? Naše vlasy. Představte si, že sotva se vzpamatovaly z náročného léta, už jsou vystaveny ledovému větru, střídání teplot, oslabené imunitě, nedostatku vitamínů a spoustě chemických přípravků, jež je mají v tomto počasí zkrotit.

Ocet

Krásné, silné a lesklé vlasy jsou známkou zdraví těla i mysli. Jejich stav je dán nejen kvalitou produktů, které k jejich péči používáme, ale zejména tím, co přijímáme do těla formou potravy. Možná se budete divit, ale oboje je nesmírně důležité a úzce spolu souvisí.

Připravili jsme pro vás seriál o vlasech, kde se dozvíte, čemu se vyhnout, na co se naopak zaměřit a hlavně, jak to všechno zvládnout přímo u vás doma! V dnešním díle si povíme o vlivu chemické kosmetiky na naše zdraví a kvalitu vlasů. Dozvíte se také přírodní triky pro krásné a vyživené vlasy.

Prospívají kosmetické produkty našim vlasům?

Ano, ale záleží jaké. Běžné kosmetické výrobky, které denně používáme nemusí být vůbec vhodné. Jak je to možné? Šampony, kondicionéry, masky, tužidla, gely, laky; všechny tyto produkty napříč všemi cenovými kategoriemi mohou obsahovat celou řadu chemických látek, které ovlivňují naše zdraví či vzhled vlasů a pokožky.

Tyto látky mohou způsobovat podráždění kůže, alergické reakce a dokonce i daleko vážnější zdravotní problémy, které se mohou projevit i za několik let. Zároveň také naše vlasy mohou vysušovat, nebo naopak mastit či neúměrně zatěžovat. Díky tomu se můžete lehce dostat do začarovaného kruhu kosmetických výrobků, kdy se snažíte dalším produktem zachránit, co zničil ten předchozí.Podívejme se na látky, které můžeme nalézt v kosmetických výrobcích, a kterým bychom se měli vyhnout.

Parabeny

Parabeny jsou syntetické látky, které výrobci používají ke konzervaci výrobků, jelikož zamezují množení bakterií. Parabeny lehce pronikají do těla kůží a při zvýšeném používání kosmetiky, která parabeny obsahuje, se mohou v těle hromadit. Parabeny jsou často spojovány s alergií kůže a zvyšováním hladiny estrogenu. Zvýšená hladina estrogenu může podporovat rakovinové bujení, a to zejména u žen (například u rakoviny prsu). V současné době stále probíhají studie, které by přímou souvislost mezi parabeny a rakovinou potvrdily nebo vyvrátily.

Silikony

Silikony jsou součástí většiny kosmetických produktů, vlasy činí hladké a lesklé. Jejich problém spočívá v tom, že jsou biologicky neodbouratelné, to znamená, že je neodstraníte ani běžným mytím vodou. Tím pádem se na vlasech hromadí (vlas obalí a při každém dalším použití vytváří další vrstvu) a místo užitku začnou škodit. Vlasy jsou zatížené, splihlé, mají tendenci se cuchat, špatně přijímají barvu, jsou vysušené a lámavé.

Sulfáty

Sulfáty jsou látky, které se nachází v čistících prostředcích, i v běžné kosmetice. Způsobují pěnivost produktu a mají čistící a odmašťující efekt. Pokud váš šampon bohatě pění, můžete si být jistí, že sulfáty obsahuje. Sulfáty čistí vlasy, nicméně je také výrazně vysušují. A nejen je, ale také vlasovou pokožku. Výrazné vysušení může mít za následek výskyt lupů, svědění pokožky a alergie. Vysušené vlasy jsou velmi citlivé a může dojít i k jejich vypadávání.

Kosmetické produkty mohou obsahovat mnoho dalších chemických látek, které nám ve výsledku spíše uškodí. Vždy platí, že méně je více - o to více toto platí v součtu ingrediencí na obalu. A pokud si chcete být kvalitou úplně jistí, není nic jednoduššího, než se spolehnout na přírodní kosmetiku.

Ovoce a zelenina

Jak nám může prospět přírodní kosmetika?

Kvalitní přírodní kosmetika nás vrací k tomu nejpůvodnějšímu - přírodě. Na úvod je třeba říci, že pokud jste dlouho používali vysoce chemickou kosmetiku, může se přechod na přírodní kosmetiku zprvu jevit jako špatná volba. Vymývání a čištění vlasů může dočasně zhoršit jejich vizuální stav. Nenechte se tím však odradit, protože dočasné zhoršení je jev, který doprovází každé uzdravování. Vaše tělo vám poděkuje.  

Co když lze vyměnit šampon za suroviny, které běžně nalezneme v kuchyni?

V současné době je velice populární metoda zvaná “No poo” nebo také “No shampoo”, kdy se místo klasického šamponu používá jedlá soda a místo kondicionéru jablečný ocet.

Metodu “No poo” jsme vyzkoušeli, abychom věděli, jestli opravdu funguje.

  1. Jedlou sodu jsme rozmíchali s vodou, poměr se určuje dle typu vlasů (méně sody pro suché vlasy). Nanesli jsme směs na vlasy a jemně promasírovali. Následně jsme směs smyli vlažnou vodou.
  2. Ještě na mokré vlasy jsme nanesli čerstvý jablečný ocet (lehce zředěný vodou), který jsme si přes noc připravili ve fermentoru Kuvings. Po pár minutách jsme jej opláchli vlažnou vodou.

Proč jsme si jablečný ocet jednoduše nekoupili? Běžně dostupné varianty jsou vyrobeny ze slupek a jádřinců, nikoliv z celých jablek, tím se připravujeme o celou řadu cenných látek. Jablečný ocet navíc často využíváme i v kuchyni, chceme si být tedy jistí, že konzumujeme čerstvý ocet, který obsahuje maximum zdraví prospěšných látek.

Jaký je výsledek? Lepší než s klasickou drogerií. A to zcela vážně. Vlasy jsou čisté, lesklé a hebké na dotek. Ocet z nich není cíti

Krásné vlasy

Čím lze přírodní kondicionér vylepšit?

Jablečný ocet můžete smíchat se šťávou z různých plodů, s výluhem, vývarem, tinkturami, atd.  Stejně tak je můžeme používat i samostatně. Každá z rostlin má jiné vlastnosti a podle potřeby je lze obměňovat.

Heřmánek a citron: Tahle kombinace se skvěle hodí pro světlé nebo blond vlasy. Nečekejte, že budou vlasy zesvětlené jako po použití chemické barvy, nicméně po několika použitích je možné sledovat jemné zesvětlení a vyniknutí světlých tónů.

Šťáva z řepy: Řepa v kombinaci s jablečným octem funguje opravdu skvěle. Vlasy jsou oživené a hydratované. Nemusíte se obávat, že by obarvila vlasy na červeno, nicméně lehké růžové tóny opravdu zanechá. Záleží také na kvalitě vlasů. Zničené vlasy budou barvu chytat mnohem hůře, u zdravých může být růžové zbarvení více znatelné. Hodí se pro tmavé i světlé vlasy.

Kopřiva a bříza: Kopřiva vlasy čistí a podporuje jejich růst. Nedoporučuje se však pro světlé vlasy, protože je může lehce zbarvit. Oproti tomu březové listy jsou vhodné pro všechny typy vlasů. Bříza posiluje vlasové kořínky a stimuluje růst vlasů.

Máta: Máta je velice vhodná při přechodu na přírodní kosmetiku, protože dokáže povzbudit i vlasy, které jsou opravdu zničené. Navíc má uklidňující a protizánětlivé účinky, skvěle tedy prospívá i pokožce hlavy.

Šalvěj: Šalvěj je ideální pro lidi, kteří mají velice citlivou kůži a vyskytují se u nich alergické reakce při styku s běžnou kosmetikou. Šalvěj působí antisepticky a je mimo jiné vhodná k léčbě kožních onemocnění.

Oleje: Přírodní oleje můžete používat k vlasovým zábalům a jako masky. Velice účinný je lněný a dýňový olej. Lněný olej působí skvěle na zničené a suché vlasy. Po použití jsou vlasy krásně lesklé a viditelně zdravé. O dýňovém oleji si můžete přečíst zde.

Možností, jak přírodně opečovávat naše vlasy je mnoho. Můžeme použít nepřeberné množství bylinek, květin a dalších surovin, které běžně nalezneme v přírodě nebo v kuchyni. I zde platí, že vše chceme mít v nejlepší kvalitě, proto se spoléháme nejčastěji na vlastní zdroj

Bylinky sušíme na jaře nebo přes léto (podle druhu rostliny) v sušičce Yden, protože disponuje infračerveným zářením, díky tomu jsou bylinky usušené jako na slunci (dokonce lépe, protože na rozdíl od slunce neničí celou řadu prospěšných látek ultra fialovým světlem).

K tinkturám a macerování používáme čerstvé rostlinky, které buď rostou v našem okolí (vyhýbáme se sběru u frekventovaných cest) nebo si je sami vypěstujeme doma. Díky domácím minizahrádkám Tregren to zvládneme kdykoliv během roku.

Oleje, které nejsou lehce k dostání, si sami lisujeme v domácích lisech na olej Yden. Druhý díl o péči o vlasech se bude zabývat vnitřní výživou a jejím vlivem na kvalitu vlasů.

Kategorie blogu
Nahoru