Zdraví a síla vlasů přímo z naší kuchyně - díl 2
V druhém díle tohoto seriálu o vlasech se budeme bavit o výživě vlasů (a nejen jich) zevnitř. Vysvětlíme si, jaké látky podporují růst vlasů a jejich krásný vzhled, a čemu bychom se naopak měli vyhnout. Dozvíme se také, co vše vzhled vlasů ovlivňuje a jaké návyky bychom měli změnit.
Co ovlivňuje růst a stav vlasů a vlasové pokožky
Růst a kvalita vlasů jsou dány mnoha faktory. Svoji roli hraje genetika, dědičnost, prostředí ve kterém se nacházíme, náš životní styl a péče o zdraví, a v neposlední řadě také konkrétní potraviny a nápoje, které do těla přijímáme. V tomto článku se zaměříme na okolnosti, které můžeme změnit my sami, a to prakticky ihned.
Životní styl
Způsob života, jakým žijeme se vždy podepíše na našem vzhledu, a to nejen na vlasech. Stres, kouření, nedostatečný spánek, vyčerpání, špatná nálada, nemoci; to vše naše vlasy negativně ovlivňuje. Vlasy padají, jsou suché, “krepaté” a bez života. Pokud se cítíme nespokojení, je potřeba náš život podrobit analýze a uvědomit si, co je pro nás důležité, a jak se vyhnout návykům, které nám nepomáhají nebo nás dokonce ničí.
Působí stres na naše vlasy?
Pokud jste zažili období intenzivního stresu, jistě víte, že vedlejší efekt je také vypadávání vlasů, (nejčastěji) na temeni hlavy. Ve většině případů sám stres ale vypadávání vlasů nezpůsobuje, jsou to další okolnosti, které na nás v tu chvíli působí a možná jsou i samotnou příčinou pociťování stresu. Jedním z nich může být nedostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek, v naší potravě. Když jsme ve stresu, nemáme moc pomyšlení na jídlo, nebo se naopak přejídáme nezdravými potravinami.
Přitom stav našeho trávícího systému je přímo zodpovědný za naši náladu, za to, jak se cítíme (a tím pádem i vypadáme), za to v jaké jsme fyzické kondici a jak zvládáme boj s nemocemi. Počet bakterií, které žiji v našich střevech je obrovský, jejich celkové množství váží víc, než náš mozek. Je tedy více než důležité, abychom se o ně starali a udržovali toto prostředí v harmonii. Pro udržení správné střevní mikroflóry nám mohou velice pomoci probiotické potraviny. Podrobný článek o vlivu kysaných potravin na naše zdraví naleznete zde.
Jaké potraviny pomáhají zvýšit růst, hustotu a krásu vlasů?
Nejen probiotika, ale také další látky mohou pozitivně ovlivnit růst vlasů a jejich zdravý vzhled. V první řadě je třeba poznamenat, že pokud chceme mít krásné vlasy a cítit se skvěle, je třeba z našeho jídelníčku zcela vynechat průmyslově zpracované potraviny, potraviny, které obsahují barviva, chemikálie, konzervanty a další látky, které ničí naše zdraví. Dále je třeba omezit lepek a rafinovaný cukr. Negativní změny, které tyto potraviny způsobují (ve spojení se špatným životním stylem) můžeme pozorovat takřka ihned. Pozitivní účinek vitamínů a dalších látek (ve spojení se zdravým životním stylem) naopak můžeme zpozorovat až za několik týdnů nebo dokonce měsíců. Co je důležité, to vyžaduje čas.
Níže naleznete seznam nejdůležitějších látek, které jsou nezbytné pro krásné a husté vlasy. Tyto látky nalezneme v běžně dostupných potravinách.
Vitamín C - paprika, citrusové plody, jablka, brokolice, rajčata, rybíz, šípek, rakytník, kapusta, květák, petržel, křen, kiwi, špenát, sušené koření (např. paprika, majoránka, tymián)
Biotin - ořechy (mandle, vlašské a burské ořechy), semínka (například slunečnice), cereálie (oves), luštěniny (nejvíce hrášek), květák, banány, avokádo, houby, mrkev, rajčata, listová zelenina
Zinek - kefír a řecký jogurt, cizrna, dýňová a sezamová semínka, kešu, kakao, houby, listová zelenina, česnek, pšeničné klíčky, cereálie
Železo - luštěniny (mimo jiné také tofu, tempeh, nattó, sojové boby), ořechy a semínka, listová zelenina, sušená rajčata, brambory, houby, švestkový sirup, olivy, moruše, cereálie
Omega-3 - vlašské ořechy, chia, lněná a konopná semínka a olej z nich, nattó, sladkovodní a mořské řasy, listová zelenina, brokolice, květák
L-Methionin - para ořechy, sladkovodní a mořské řasy, sezamová a slunečnicová semínka, oves
L-Cystein - domácí jogurt a sýr, luštěniny, semínka, ovesné otruby (Upozornění! Zdrojem L-cysteinu, který se nachází v průmyslově zpracovaných potravinách, mohou být lidské vlasy nebo peří!)
Ptáte se, jak tyto potraviny nejjednodušeji zařadit do jídelníčku?
V první řadě nám musí chutnat. Naštěstí existuje nepřeberné množství variací a způsobů, jak si tyto potraviny připravit, aby nám nezevšedněly. Nechte se námi inspirovat a podívejte se, jací domácí pomocníci se vám budou určitě hodit!
- Mixéry Vitamix - lehce s nimi vyrobíte smoothies, omáčky, polévky, sorbety, zmrzliny, koktejly, pomazánky, pyré, ořechová másla, šlehačky, krémy, těsto a mnoho dalšího
- Výrobník rostlinných nápojů NutraMilk - ořechová “mléka”, rostlinné nápoje a “mléka” z obilovin a semen
- Odšťavňovače Kuvings - odštavní jakékoliv ovoce a zeleninu, výsledkem je 100% čistá šťáva s maximálním obsahem zdraví prospěšných látek
- Sušičky potravin Yden a Sedona - můžete v nich sušit ovoce, zeleninu, houby, bylinky, krekry, jogurt
- Fermentor Kuvings - připravíte v něm domácí jogurty, sýry, nakládanou zeleninu, sirupy, šťávy, ocet a ovocná vína
- Minizahrádky Tregren - jednoduchý způsob, jak pěstovat bylinky, listovou zeleninu, rajčata, papriky anebo třeba květiny v interiéru, bez námahy a vždy s nejlepším výsledkem
- Elektrický mlýnek na obilí/vločkovač Waldner - lehce si s ním vyrobíte mouku nebo vločky z obilí neolejnatých semen a luštěnin, skvěle se hodí také na mletí soli a koření.