Dotazy fermentor Kuvings, mlýnky na obilí Waldner Biotech a spiralizéry

Dotazy na fermentor

1. Na co si dát pozor při výrobě sýru?

Nejdůležitější je vstupní surovina – mléko. K výrobě sýru je potřeba nepasterizované mléko anebo pasterizované jen při nízké teplotě. Takové mléko je k sehnání buď u chovatele anebo na farmářských trzích či v obchodech. V supermarketu takové mléko zákazník nikdy nesežene. Dále je dost důležitý postup výroby. A ty jsou dva možné, záleží na tom, co použijete k vysýření – zda směs pro přípravu sýru dodávanou k fermentoru anebo ocet či citronovou šťávu.

2. Jaký je postup při použití směsi/syřidla?

Do nádoby 1000ml nalijete 1l mléka, které ohřejete v mikrovlnné troubě na 35°C. POZOR teplota nesmí být vyšší, kultury by se zničily. Do ohřátého mléka nasypete 1 balení syřidla a vše důkladně promícháte. Nádobu uzavřete, vložíte do fermentoru a ručně nastavíte teplotu 35°C a čas 1 hodinu. Po uplynutí navoleného času opatrně nakrájíte sýřeninu nožem na hranoly. Nádobu uzavřete a necháte hodinu v klidu stát při pokojové teplotě. Po hodině sýřeninu opatrně promícháte a necháte několik minut stát. Pokud chcete sýr slaný či kořeněný, tak v této době míchání přidáte konkrétní dochucovadlo. Pak sýřeninu opatrně nalijete do druhé nádoby s filtrem a necháte v lednici vykapat do druhého dne.

3. Jaký je postup při použití octu či citronové šťávy?

Tento postup najdete v receptáři či návodu. Do nádoby 1000ml nalijete 800ml mléka, přidáte 50-60ml citronové šťávy anebo octa. Vše zamícháte, nádobu uzavřete a vložte do fermentoru. Zvolte program sýr a po 6 hodinách vyjměte nádobu a sýřeninu přelijte do druhé nádoby s filtrem a nechte sýr vykapat.

4. Co vše se dá "vyrobit" ve Fermentoru Kuvings? 

Tento přístroj zvládne vyrobit skutečně širokou škálu potravin. Lze připravit sýry, jogurty, octy, sirupy a kvašené potraviny. Některé procesy trvají krátkou dobu a některé naopak trvají déle. Co se týče časové náročnosti, tak nejúspornější je výroba domácího sýru. Je nutné si však uvědomit, že pomocí fermentoru vyrobíte sýr, který není určen ke zrání, ale naopak k rychlé spotřebě (cca 3-4 dny). Sýr musí být uchován v lednici a v čisté nádobě.

Nikdy jej neuchovávejte v nádobě s filtrem, ve kterém jste sýr vyrobili. Sýr, který získáte fermentací v přístroji Kuvings je typu žervé anebo mozzarella. Záleží na tom, zda k vysýření použijete dodávané čisté mlékárenské kultury anebo jako syřidlo použijete ocet či citronovou šťávu.

Při použití mlékárenských kultur získáte sýr konzistence a chuti podobný mozzarelle, navíc i vykapaná syrovátka je jemné nasládlé chuti. Nelze ji však zaměňovat se sušenou syrovátkou, kterou si lze jednoduše zakoupit v obchodě. Mezi těmito syrovátkami je dost velký rozdíl. Sušená syrovátka obsahuje jen malé množství bílkovin, konkrétně 12% a naopak velké množství laktózy a to 73%. Syrovátka vykapaná z vyrobeného sýru obsahuje 65 až 70% čistých syrovátkových bílkovin a jen 20% laktózy. Navíc tato syrovátka obsahuje velké množství prospěšných látek, které potřebujeme pro naše tělo.

Syrovátku můžete používat jak pro vnitřní, tak i vnější užití. V případě, kdy budete syrovátku užívat vnitřně, tak si dokonale pročistíte svůj organismus a obnovíte si střevní mikroflóru a tím vyřešíte problémy se zažíváním. Syrovátka navíc pomáhá mírnit projevy celulitidy, protože odvádí přebytečnou vodu. Na závěr již chybí jen dodat množství vyrobeného sýru. Z 1l mléka vyrobíte cca 350gr sýru a přes 600ml syrovátky.

Vyrobené sýry lze také nakládat do oleje anebo slaného nálevu, čímž získáte sýr balkánského typu. Hotové sýry se dají využít i v teplé kuchyni.

Další výhodou fermentoru je jednoduchá výroba klasického anebo řeckého jogurtu. Stačí vám k tomu jen  1 litr mléka + 3 lžíce kvalitního jogurtu(Hollandia) a samozřejmě také fermentor. Na výrobu jogurtu nemusíte používat pouze kravské mléko, další variantou je mléko kozí anebo ovčí.

Mléko nalijete do nádoby, přidáte 3 lžíce jogurtu a rozmícháte metličkou. Nádobu uzavřete víkem a vložíte do fermentoru. Za 8 hodin nádobu s 1kg jogurtu dáte vychladit do lednice. Pokud máte však zájem o hustý řecký jogurt, je ještě potřeba vyrobený jogurt po 3 hodinách chlazení přelít přes filtr do druhé nádoby. Za několik hodin se oddělí velmi hustý jogurt a kvalitní syrovátka. Z 1l mléka vyrobíte 550gr řeckého jogurtu a necelý 0,5 litr syrovátky. Benefitem je, že díky fermentoru získáte skvělý, hustý jogurt bez konzervačních látek a k tomu ještě za skvělou cenu. Jako vedlejší produkt jistě využijete kvalitní syrovátku. 

Ve Fermentoru lze kromě mléčných potravin fermentovat také ovoce a zeleninu. U nás je velmi oblíbený enzymový sirup, jehož výroba trvá 3 dny. Sirup se vyrábí pomalou fermentací při nízké teplotě. Výsledný produkt chutná skvěle. Doporučujeme vyzkoušet sirup zázvorový, jablečný anebo citrónový. Můžete však použít i jiné ovoce např. maliny, jahody, fíky, ananas, mango apod.

Postup výroby je velmi jednoduchý. Stačí nadrobno nakrájet 600gr vybraného ovoce, které v nádobě od fermentoru zasypete stejným množstvím cukru či medu. Množství sladidla lze redukovat dle chuti. V případě, že snížíte množství cukru či medu získáte menší množství sirupu, který však bude intenzivněji vonět a chutnat po daném ovoci.

Nádobu uzavřete, vložíte do fermentoru a zvolíte program Vinegar. Po uplynutí 60 hodin směs přelijete do druhé nádoby s filtrem a necháte několik hodin vykapat. Poté přefiltrovaný sirup slijete do čisté, předem desinfikované láhve a uchováváte v lednici.

Zbylé ovoce z fermentace můžete přidávat do jogurtu anebo rozmixovat a používat jako džem. Fermentací 600gr ovoce a 600gr cukru či medu, získáte 700-800 ml čistého neředěného sirupu. V kupovaných sirupech je vždy nějaký podíl pitné vody apod. Navíc při výrobě domácího sirupu znáte přesné složení a jakost použitých surovin (ovoce není nahnilé či nedozrálé apod.) U kupovaného sirupu o vstupních surovinách nevíte nic bližšího.

5. Jaký je postup výroby ovocného octu?

Stačí 3 ingredience, a to ovoce, ocet a cukr. Ocet je možno využít jak vinný, tak i jablečný. Postup výroby je velmi jednoduchý. Stačí nadrobno nakrájet vybrané ovoce, doporučené množství je 800gr, které zasypeme polovičním množstvím cukru. Cukr nasypete do nádoby a zalijete octem. Jakmile se cukr rozpustí, přidáte nakrájené kousky ovoce a vše promícháte.

Nádobu uzavřete, vložíte do fermentoru a zvolíte program Vinegar. Po skončení fermentace přelijete směs do druhé nádoby s filtrem a necháte několik hodit vykapat. Poté přefiltrovaný ocet slijete do láhve a uchováváte v lednici. Ocet se vyrábí pomalou fermentací při nízké teplotě a to 3 dny. Výsledný produkt chutná skvěle. Takto vyrobený ocet lze používat jak v kuchyni při přípravě speciálních salátů, dresinků, polev, nakládání masa, tak i pro své tělo. Ocet pomáhá, pokud je vám chladno nebo se cítíte ospalí a vyčerpaní.

6. Jaký je postup výroby nakládané zeleniny a ovoce?

Výroba nakládané zeleniny trvá 72 hodin. Kromě zeleniny můžete nakládat i ovoce, či ovocné směsi. Doporučujeme vyzkoušet i nakládané zelí. Stačí nakrájet zelí na malé kousky. Do nádoby od fermentoru nalijete ocet, cukr a vodu. Jakmile se cukr rozpustí, přidáte zelí a koření. Nádobu uzavřete, vložíte do fermentoru a zvolíte program Pickle. Po skončení programu vložíte nakládanou zeleninu do desinfikované sklenice a uchováváte v lednici. Můžete zde samozřejmě fermentovat i zeleninu při nízkých teplotách. Stačí jen do nádoby napěchovat strouhanou anebo nadrobno nakrájenou zeleninu

7. Mohou Fermentor Kuvings využít i vegani a vitariáni? Co všechno v něm mohou připravit?

Fermentor Kuvings mohou ve své kuchyni použít i vegani či vitariáni. Ve fermentoru lze vyrobit tzv. veganský jogurt. Postup výroby je trochu složitější, ale výsledek je natolik skvělý, že kupovaný již nebudete chtít.  Ovocné sirupy jsou vhodné pro vegany i vitariány. Taktéž octy. Vitariáni mohou přístroj použít k jakémukoliv receptu, jen je doporučeno nastavit si vlastní program s nižšími teplotami. Totéž u fermentace zeleniny a ovoce.

8. Jaké druhy mléčných alternativ jsou do Fermentoru vhodné?

Omezení na typ mléka není žádné. Jogurt či sýr lze udělat jak z kravského, tak i ovčího a kozího mléka. Na výrobu jogurtu lze použít mléko mandlové, ořechové, kokosové, sojové apod. Proces výroby jogurtu z rostlinného mléka je však složitější. 

9. Jak připravím ve fermentoru veganský jogurt?

Ingredience:

  • 1 litr sójového mléka AlproSoya (nebo M&S či jiného rostlinného mléka)
  • 1/2 hrnku (cca 60gr) natural kešu oříšků
  • 1 plechovka kokosového mléka Albert Quality (24 hodin před použitím uskladněna v lednici)
  • 3 lžíce bílého sójového jogurtu Provamel či jiného jogurtu s jogurtovou kulturou (starter)

Postup:
Kokosové mléko vyndejte z lednice, na spodní straně udělejte nožem dva otvory a vylijte vodu (pokud by tekla hustší bílá tekutina, vraťte mléko do lednice, ještě není ztuhlé). Otevřete konzervu a ztuhlou kokosovou smetanu (celou či polovinu, viz úvod) přendejte do mixéru. Přidejte kešu oříšky a trochu mléka a rozmixujte dohladka. Směs musí být opravdu hladká, jinak by v jogurtu byly hrudky. 

Směs společně se zbytkem mléka přendejte do hrnce a na mírném plameni přiveďte k bodu varu. Nechte velmi slabě vařit a často míchejte, aby se mléko nepřipálilo. Nechte zredukovat asi na 4/5 původního obsahu (20 - 40 minut). Čím hustší směs bude, tím hustší bude jogurt. Jogurt bez svaření je dobrý, ale bohužel příliš řídký. 

Stáhněte z ohně a nechte mléko chladnout, dokud nedosáhne teploty 43°C. Pokud přidáte jogurt do příliš teplé směsi, zabijete bakterie. Pokud bude směs naopak příliš studená, bakterie se nevyvinou a jogurt nebude kysat. Když je tedy teplota kolem 40°C, přidejte tři vrchovaté lžíce hotového jogurtu a dobře prošlehejte metličkou. Přelijte do nádoby z fermentoru Kuvings a zapnete program řecký jogurt.
Po osmi hodinách je jogurt klasicky kyselý (kysaný), potom dejte vychladit do lednice. Jogurt během chladnutí ještě trochu zhoustne. Takto připravený jogurt vydrží v lednici až týden.

10. Lze vyrobit jogurt nebo sýr z jiných než mléčných jogurtových kultur?

K výrobě jogurtu můžete jako kulturu požít i např. sojový jogurt apod. U sýru nelze syřidlo nahradit.

11. Kde lze tyto kultury zakoupit?

Jogurtovou kulturu lze zakoupit v jakémkoliv supermarketu – myšleno kvalitní selský jogurt, na 1 l mléka stačí 3 polévkové lžíce jogurtu. Směs k vysíření sýra nabízíme na našich stránkách www.atranet.cz

12. Jaké množství sýru/jogurtu vznikne při fermentaci z původního 1 litru mléčné alternativy?

Z 1 l mléka vyrobíte 1 kg jogurtu. V případě výroby řeckého jogurtu získáte při vykapání cca 550 g řeckého jogurtu a necelých 500 ml syrovátky.

13. Jaká je trvanlivost výrobků z fermentoru? 

Trvanlivost je u jogurtu či sýru cca 3-4 dny, u sirupů a octu je trvanlivost delší. Délka trvanlivosti hodně záleží na podmínkách uchovávání. Sirupy i octy je nutné uchovávat v chladu a v dezinfikovaných nádobách.

Dotazy mlýnky na obilí

1. V čem se liší mlýnky Waldner Biotech od jiných značek?

Mlýnky Waldner Biotech vyrábí rakouská rodinná firma. Kryty mlýnků jsou vyráběny z masivu a mlecí kameny jsou směsí korundu a keramiky. Mlýnky se vyznačují těmito vlastnostmi a tím se odlišují od jiných značek:

  • většími mlecími kameny – umožňují mlít více zrní anebo umlít jemnější mouku
  • silnějšími motory
  • masivním dřevem – mlýnky jsou vyráběny z masivu, nikoliv z překližky,
  • certifikací – všechny mlýnky získaly certifikáty garantující vysokou kvalitu produktů (TÜV) a potravinářský certifikát (AGES)
  • a bezpečností – mlýnky jsou vybaveny řadou ochranných mechanizmů. Elektrické mlýnky mají pojistku proti přehřátí.

2. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými mlýnky?

V nabídce mlýnků na obilí naleznete ruční a elektrické mlýnky značky Waldner Biotech. Ruční mlýnky doporučujeme na mletí menších množství obilovin. Vždy doporučujeme mlít mouku pouze na aktuální spotřebu,  jinak mouka začne žluknout.

Z kategorie ručních mlýnků doporučujeme mlýnek Farina, která má mlecí výkon 35 g/m, tzn. že 1 kg obilovin byste umleli cca za 30 minut, ale s tím, že byste museli neustále točit klikou anebo by se muselo střídat více lidí. Záleží tedy, jaké množství mouky chcete zpracovávat.

Dále nabízíme elektrické mlýnky, které se liší mlecím výkonem, kapacitou násypky, designem a cenou.
Srovnání elektrických mlýnků Single, Lady a Silence:

  • mlecí výkon (Single 120g/min.; Lady 120g/min.; Silence 130g/min.)
  • kapacita násypky (Single 600g; Lady 1000g; Silence 1300 g)
  • design
  • cena

 Pomocí mlýnků si můžete vyrobit čerstvou mouku z následujících surovin:

  • jemné až hrubé mletí: pšenice, žito, špalda, proso, kukuřice, rýže cizrna apod.
  • středně jemné až hrubé mletí: oves, sójové boby, fazole apod.

Na mlýncích můžete mlít koření a sůl. V mlýncích nemůžete zpracovávat olejnatá semena, v tomto případě by došlo k zalepení mlecích kamenů.

Dotazy spiralizéry

1. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými spiralizéry

V kategorii spiralizéry nabízíme přístroje značky Lurch, Le Rouet anebo Gefu. Rozdíl mezi spiralizéry je ve způsobu upevnění, designu, materiálu a v příslušenství.

Samotná příprava je velmi jednoduchá, stačí nasadit např. cuketu, okurek, mrkev, anebo jablko na hroty a zatočit klikou. Výsledkem budou nádherné, načechrané spirálky, které můžete přidávat do různých pokrmů. Spiralizéry si najdou své využití jak v běžné domácnosti, tak v kuchyni nadšenců pro zdravý životní styl, ale především vegetariáni, vegani anebo vitariáni.

Záleží tedy, jaké množství surovin chcete na spiralizéru zpracovávat. Např. spiralizér Gefu je určen spíše pro zpracování menšího množství surovin a to z důvodu menšího zásobníku anebo z důvodu ručního držení spiralizéru. 

Spiralizér Le Rouet má nerezovou konstrukci v kombinaci s plastem. Je tedy více stabilní a lze jej využít i v menším provozu. Spiralizéry Lurch jsou osvědčenou značkou kvality za příznivou cenu. Jejich použití je velmi jednoduché a praktick

Kategorie blogu
Nahoru

Používáme Cookies

Kliknutím na Přijmout vše udělujete souhlas s používáním cookies k zajištění správného zobrazování a chování webových stránek, k analýze návštěvnosti a k cílení reklam. Své předvolby lze změnit v nastavení cookies.

Přijmout vše